Brigitte-Bardot1

„Diabelskie ubranie”, czyli 70 lat bikini (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 12 lipca 2016

W lipcu mija 70 lat od chwili kiedy świat po raz pierwszy ujrzał kobiety w stroju bikini. I doznał szoku. Wtedy niektórym konserwatywnym Europejczykom wydawało się, że taki „rozwiązły” strój to niechybna zapowiedź końca świata. I jeszcze ta „atomowa” nazwa…

Rzeczywiście pokaz strojów kąpielowych na brzegu paryskiego basenu Molitor 5 lipca 1946 r. miał siłę rażenia porównywalną z wybuchem bomby jądrowej, którą Stany Zjednoczone przetestowały zaledwie kilka dni wcześniej na atolu Bikini na Oceanie Spokojnym.

Damski strój złożony z zaledwie 30 cali tkaniny wymyślił paryski projektant Louis Réard a wystąpiła w nim Micheline Bernardini, tancerka z kabaretu „Moulin Rouge”. Kilka modelek odmówiło wcześniej publicznego wystąpienia „w czymś takim”.

Była to dodatkowo okrojona wersja pokazanego zaledwie 2 miesiące wcześniej kostiumu „Atome”, który w wyniku tego krótko mógł cieszyć się tytułem „najmniejszego kostiumu kąpielowego świata”.

bikini_Micheline_Bernardini

Réard miał zresztą prostą zasadę: strój można nazwać „bikini” tylko wtedy, jeśli da się go przeciągnąć przez obrączkę. Zdaniem projektanta, „strój ten mówił o dziewczynie wszystko, oprócz panieńskiego nazwiska jej matki”.

Tymczasem nowa moda plażowa zaczęła się błyskawicznie rozprzestrzeniać, budząc sensację i zgorszenie po obu stronach Atlantyku, a szczególnie na plażach rządzonej przez juntę generała Franco Hiszpanii.

Skandal wybuchł w 1951 r. na pierwszym konkursie Miss World, kiedy jego zwyciężczyni Szwedka Kicki Hakansson wystąpiła w bikini na ceremonii wręczenia tytułu. Był to zresztą pierwszy i ostatni taki przypadek w dziejach tego konkursu, który potępił nawet papież Pius XII.

Brigitte_Bardot

Najdłużej przed bikini broniły się Stany Zjednoczone. Ostatnie bastiony plażowej skromności padły jednak za sprawą seks-bomby Brigitte Bardot, która w 1956 r. wystąpiła w bikini w filmie Rogera Vadima „I Bóg stworzył kobietę”.

To samo zrobiła Marylin Monroe w „Niagarze” i Raquel Welch, która w filmie z 1966 r. „Milion lat przed naszą erą” wystąpiła jako „jaskiniówka” (choć w dyskretnym makijażu) w bikini ze zwierzęcych skór.

Raquel_Welch

W tym czasie gwiazdy filmu prześcigały się już zresztą w szokowaniu strojem bikini. W 1955 r. Diana Dors, nazywająca siebie „brytyjskim symbolem seksu” przypłynęła na Festiwal Filmowy w Wenecji gondolą ubrana jedynie w bikini z norek.

Co prawda w 2013 r. – z obawy przed obrażeniem muzułmanów – na konkursie Miss World na Bali odwołano tradycyjny przemarsz uczestniczek w bikini, a w następnym roku zastąpiono go pokazem mody plażowej.

Holly Willoughby

Holly Willoughby

Dziś różne warianty paradowania w bikini po czerwonym dywanie, nawet na ceremoniach oscarowych nie robią już większego wrażenia. Zresztą w latach 80-ch pojawiły się przecież stringi i można się już tylko zastanawiać jakim cudem projektanci potrafią jeszcze za każdym razem odsłaniać coraz więcej.

bikini

Zobacz także: Nowa moda z USA: „na imigranta” (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Podziel się z innymi: