piekielne_dzwony

W głębinach Atlantyku natrafiono na tajemnicze „piekielne dzwony”. Co to jest? (WIDEO, FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 22 lipca 2016

Ekspedycja płetwonurków dokonała u wybrzeży półwyspu Jukatan w Meksyku zdumiewającego i budzącego grozę odkrycia – podaje Daily Mail. Zdjęcia znaleziska opublikował podwodny fotografik Rino Sgorbani.

Nazywa się je „piekielnymi dzwonami”, „stopami słonia”, „prysznicami”. W rzeczywistości są to fantastycznie wyrzeźbione przez wodę stalaktyty, czyli wapienne nacieki.

Pozornie krajobraz Jukatanu jest dość monotonny – płaski, bez większych rzek. Tu i ówdzie można spotkać niepozorne jeziorka, zwane przez Majów cenotes. Ale kiedy się do nich zanurkuje otwiera się przed nami zupełni inny, niesamowity świat.

Te cenotes to naturalne studnie krasowe utworzone w wapiennej skale. Czasem wydaje się, że nie mają dna. Często są między sobą połączone plątaniną podwodnych korytarzy. Niekiedy te wodne jamy w ogóle nie mają wyjścia na zewnątrz.

Natomiast otwarte cenotes były kiedyś dla Majów niewyczerpującym się źródłem wody w kraju, gdzie opady są niewielkie. Budowali więc wokół nich swoje miasta, takie jak Chichen Itza. Czasem studnie te pełniły rolę rytualną – czczono tam boga wody i deszczu Chaaka.

Indianie wierzyli, że studnie te prowadzą w zaświaty, często składali tam krwawe ofiary z ludzi. Dlatego, oprócz niesamowitych stalaktytów, geologowie odnajdują tam również szkielety. To rzeczywiście tworzy dość upiorną, piekielną atmosferę takich miejsc.

piekielne_dzwony1

Tym razem odkrycia dokonano jednak nie w cenotes, ale w oceanie. Jest to prawdopodobnie największe z dotychczas znanych skupisk „piekielnych dzwonów”. A tak wyglądały te znalezione w czasie wcześniejszych wypraw:

Czytaj także: Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Podziel się z innymi: