rosja_ukraina_bracia

Porażający sondaż! Nie uwierzysz ilu Ukraińców uważa Rosjan za „braci”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 19 grudnia 2016

Aneksja Krymu i wojna w Donbasie niczego nie nauczyły?

Aż 51,1 proc. Ukraińców uznaje Rosjan za „bratni naród” – takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez ukraińskie centrum socjologiczne im. Razumkowa. Co więcej – ponad 1/4 badanych uznaje, że Rosjanie i Ukraińcy są jednym narodem, a 11 proc. w ogóle uważa siebie za Rosjan.

Wyniki tego sondażu różnią się zdecydowanie w zależności od regionu Ukrainy – o ile na zachodzie Rosjan za „bratni naród” uważa tylko 28 proc. badanych, to na wschodzie – aż 87,1 proc. O tym, że Ukraińcy i Rosjanie nie są „bratnimi narodami” jest przekonanych tylko 33,8 proc. badanych, pozostałe 15,2 proc. nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie – pisze „Ukraińska Prawda”.

Ktoś mógłby podejrzewać, że tak zdumiewająco korzystne dla postrzegania Rosjan przez Ukraińców wyniki „wyprodukował” jakiś propagandowy ośrodek rosyjski. Nic z tych rzeczy – Centrum Razumkowa jest czołowym i uznanym ośrodkiem badań socjologicznych na Ukrainie, który trudno raczej posądzić o rusofilię.

Dawny carsko – sowiecki stereotyp o tym, że „Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród” jest szczególnie popularny wśród starszego pokolenia. W grupie badanych powyżej 60 roku życia uważa tak aż 62 proc. osób.

Jednocześnie 41,6 proc. Ukraińców nie wierzy, że Rosja może rozpocząć otwartą wojnę przeciwko Ukrainie. W możliwość takiego scenariusza wierzy 35,4 proc., a 23 proc. nie potrafiło na to odpowiedzieć.

Sondaż Centrum Razumkowa przeprowadzono w dniach 18-23 listopada 2016 r. na grupie 2.015 pełnoletnich Ukraińców ze wszystkich regionów kraju, oprócz okupowanego przez Rosję Krymu i części Donbasu kontrolowanej przez separatystów. Dopuszczalny błąd sondażu – 2,3 proc.

Czytaj także: UE odłożyła zniesienie wiz dla Ukrainy aż do kwietnia! Oburzenie w Kijowie

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Podziel się z innymi: