syntetyczne_DNA

Naukowcy stworzyli sztuczne życie!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 26 stycznia 2017

O rewolucyjnym eksperymencie w Scripps Research Institute w Kalifornii – donosi „The Guardian”.

Amerykańscy uczeni pod kierownictwem prof. Floyda Romesberga stworzyli pierwszą stabilną formę życia opartą na półsyntetycznym DNA. Nowy organizm – zmodyfikowana bakteria pałeczki okrężnicy – rozwija się prawidłowo, komórki poprawnie się replikują.

Przypomnijmy, że budulcem DNA organizmów na Ziemi są cztery zasady azotowe – adenina (A), guanina (G), cytozyna (C) i tymina (T). Naukowcy z Kalifornii dodali do nich dwie nowe zasady azotowe „własnej konstrukcji” – d5SICS i dNaM, w uproszczeniu oznaczone literami X i Y.

Co prawda, podobny organizm udało się już stworzyć w 2014 r., jednak nie był on stabilny. Kiedy zaczął się rozrastać, to znaczy z każdej cząsteczki macierzystej zaczęły powstawać dwie cząsteczki potomne, te nowe syntetyczne zasady azotowe „gubiły się”.

Teraz wprowadzono dodatkową cząsteczkę, która lepiej transportuje nukleotydy, czyli podstawowe składniki DNA i RNA przez błonę komórkową. Zmodyfikowano też zasadę Y, tak by enzymy odpowiedzialne za replikację lepiej ją rozpoznawały, a system immunologiczny sam niszczył powstającą przy okazji błędną część DNA.

Teraz proces rozrostu zaczął przebiegać prawidłowo, a syntetyczne związki są zachowane w DNA nawet po 60 replikacjach. Jest to więc nowa pół-syntetyczna forma życia – informuje pismo naukowe „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Według uczonych, ich technologia pozwoli na tworzenie nowych rodzajów białek i opartych na nich leków, a w przyszłości – także nowych żywych organizmów, posiadających cechy, które nie występują w naturze. Jest to więc przełom w biologii syntetycznej.

Czytaj także: Superbakteria odporna na wszystkie leki zaczęła zabijać w USA! Lekarze przerażeni

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Podziel się z innymi: