Bunt? Sztuczna Inteligencja zaczęła sama siebie przerabiać! Programuje jak szalona

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 18 października 2017

Czy to początek buntu maszyn rodem z “Matrixa” i “Terminatora”?

Stworzona przez Google sztuczna inteligencja AutoML stworzyła własny kod maszynowy – o wiele lepszy niż ten, którego użyli jej twórcy – i zaczęła sama się przeprogramowywać – donosi The Next Web. Czy myśląca maszyna wymknie się spod ludzkiej kontroli?

Tworząc AutoML programiści dali maszynie możliwość rozrastania się i replikacji własnego programu. Nie podejrzewali jednak, że wykorzysta to ona do stworzenia własnego kodu, nieporównanie skuteczniejszego od tego, którego użyli jej twórcy i pozwalającego jej w ciągu kilku godzin wykonywać to, co programistom zabierało tygodnie i miesiące.

Samodzielnie stworzone przez Sztuczną Inteligencję programy okazały się o wiele skuteczniejsze i bardziej wydajne niż te, które stworzyli wcześniej ludzie. Maszyna rozpoznaje już np. zdjęcia z 82-procentową dokładnością, a nawet jest w stanie przewidzieć trwałość związków między partnerami wyłącznie na podstawie analizy ich sposobu mówienia.


Naukowcy mają nadzieję, że samo-przeprogramowywanie się Sztucznej Inteligencji nie jest początkiem “buntu robotów”, który znamy z licznych filmów science-fiction. Zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą.

“To nie jest początek Skynetu, ani niczego takiego. To nie oznacza, że maszyny zyskują samoświadomość. Ale zbliżamy się do odkrycia wielkiego potencjału Sztucznej Inteligencji w zakresie skrócenia cyklu technologicznego” – pisze The Next Web.


Tymczasem znany biznesmen-wizjoner Elon Musk, szef koncernów Tesla i SpaceX ostrzega, że rozwój Sztucznej Inteligencji doprowadzi do wybuchu III Wojny Światowej. Kierujący programem badawczym w Google John Giannandrea zapewnia jednak, że straszenie buntem robotów jest “bezzasadne” i “nieodpowiedzialne”.


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow