Kanaryjski Syndrom! 600-metrowe fale pochłoną wybrzeże USA, Afryki i Wielkiej Brytanii (WIDEO, FOTO)

By Dział: Katastrofy | 19 października 2017

Podnosi się ziemia, komora wulkanu wypełnia się magmą, wstrząsy jeden za drugim.

Sytuacja w rejonie wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich staje się coraz groźniejsza – ostrzegają sejsmolodzy. Podziemne wstrząsy następują już całymi seriami – w ciągu ostatnich 48-miu godzin odnotowano ich kilkadziesiąt – podaje The Sun. Na razie nie są zbyt mocne – najsilniejszy miał 2,7 stopnia w skali Richtera, ale to chyba dopiero początek – obawiają się eksperci.

Na leżącej w pobliżu popularnej wśród turystów Teneryfy wyspie La Palma, gdzie znajduje się wulkan, zauważono podnoszenie się ziemi. Odnotowały to czujniki GPS. Wulkanolodzy uważają, że jest to sygnał nadciągającej erupcji, choć starają się uspokajać, że nie musi być ona nieuchronna. Na razie jest zbyt mało danych, aby precyzyjnie to przewidzieć.

W przypadku “łagodnego scenariusza” kataklizmu, zagrożone będzie życie 90 tys. mieszkańców wyspy. Jeśli jednak spełni się najczarniejszy scenariusz to na skutek eksplozji duża część wyspy uniesie się w powietrze, a następnie do wody runie wiele kilometrów kw. skał i gruntu. W tym rejonie Atlantyku powstanie olbrzymie osuwisko, a skutki tego będą przerażające.


Wywołane tym wybuchem gigantyczne tsunami, z falami wysokimi nawet do 600 metrów i pędzącymi z prędkością 700 km/h w ciągu godziny pochłoną wybrzeże Afryki, w ciągu 3,5 godziny dotrą do Wysp Brytyjskich, a na wschodnie wybrzeże USA po 7-9 godzinach.


Dlatego eksperci z National Geographic Institute wspólnie z naukowcami hiszpańskimi nieustannie przez 24 godziny na dobę monitorują aktywność wulkanu i siłę wstrząsów – donosi Daily Express.


Jak ustalili uczeni, podobna katastrofa miała już miejsce ok. 10 tys. lat temu. Wtedy eksplozja wulkanu Cumbre Vieja wywołała tsunami, które zdewastowało nie tylko wybrzeża obecnej Wielkiej Brytanii, ale nawet Norwegii i Islandii.

Przypomnijmy, że Wyspy Kanaryjskie są pochodzenia wulkanicznego, a erupcje wulkanu Cumbre Vieja w XX w. miały miejsce dwukrotnie – w 1949 r. i 1971 r. Były one jednak nieporównanie mniejsze od tej, której teraz obawiają się uczeni. Oto symulacja możliwych skutków katastrofy na Wyspach Kanaryjskich:

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow