Arabia Saudyjska rezygnuje z radykalnego Islamu! “Otwieramy się na inne religie”

By Dział: Polityka Społeczeństwo W popularnych | 24 października 2017

Przełomowe oświadczenie saudyjskiego księcia? Islamski kler dostanie szału.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Mohammed bin Salman zapowiedział przekształcenie kraju “umiarkowane i otwarte państwo” i zerwanie ze skrajnie konserwatywnym modelem islamu narzucanym przez muzułmańskie duchowieństwo – donosi Daily Mail.

Zwracając się do zagranicznych inwestorów na forum ekonomicznym w Rijadzie 32-letni książę Salman oświadczył, że “Saudyjczycy chcą żyć normalnym życiem, w którym z religii wynika tolerancja i uprzejmość. Przypomniał, że 70 proc. mieszkańców kraju to osoby młode, poniżej 30-go roku życia, które chcą zmian.

“Nie spędzimy kolejnych 30-tu lat naszego życia borykając się z destrukcyjnymi ideami. Zniszczymy je od razu – dziś!” – zapowiedział książę, obiecując “koniec ekstremizmu”. “Wracamy do umiarkowanego islamu, otwartego na wszystkie religie, tradycje i na ludzi całego świata” – mówił saudyjski książę, czy z pewnością wywołał wściekłość konserwatywnych islamistów.


Dodajmy, że już wcześniej w Arabii Saudyjskiej pojawiły się pierwsze sygnały nadchodzących zmian – pomimo oporu muzułmańskiego kleru kobietom pozwolono kierować samochodami i wspólnie z mężczyznami obchodzić niektóre święta. Mają też zostać otwarte zakazane wcześniej kina i – po raz pierwszy – odbyć się koncerty muzyki pop.

Wcześniej saudyjski książę zapowiedział zbudowanie na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego za 500 mld USD nowej wielkiej metropolii opartej na “odrębnych regulacjach”. Powstanie tam również specjalna strefa ekonomiczna.


Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska już raz się się “liberalizowała”. Na początku lat 70-ch wprowadzono szereg reform – otwarto szkoły dla dziewcząt i pozwolono na oglądanie telewizji. Jednak po fali masowych protestów w 1979 r. zmiany zostały zahamowane, a kierująca krajem rodzina królewska przywróciło konserwatywną politykę i kontrolę religijna społeczeństwa.


Pytanie, czy ta niespodziewana zapowiedź saudyjskiego przywódcy będzie też oznaczać ukaranie dżihadystów masowo wracających do kraju z Syrii po upadku Państwa Islamskiego i ostateczne zerwanie z potajemnym finansowaniem islamskich organizacji terrorystycznych, o co wcześniej oskarżano saudyjski rząd.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow