1500 km/h, pasuje? Rakiety pociągną podziemne wagony! Świat się kłóci, a Musk ryje tunele. Coraz szybciej

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Nauka i Odkrycia W popularnych | 28 października 2017

Czołowy miliarder – wizjoner właśnie opracował rewolucyjną koncepcję: wagony metra, którego sieć buduje pod całym światem, będą ciągnięte przez rakiety!

Elon Musk – właściciel koncernu kosmicznego SpaceX, sieci płatniczej PayPal i zakładów motoryzacyjnych Tesla Motors zamierza wykorzystać napęd rakietowy do ciągnięcia podziemnych wagonów budowanej właśnie sieci światowego metra Hyperloop – podaje portal technologiczny Hi-News.

Planowana prędkość pociągów – 1500 km/h. Oznacza to, że podróż z San Francisco do Los Angeles będzie trwała zaledwie 30 minut. Jednocześnie Musk postanowił przyspieszyć rycie tuneli na wschodnim wybrzeżu USA.

W ramach projektu The Boring Company kupił właśnie za kilka milionów USD dwie maszyny, która mają błyskawicznie przekopać podziemne połączenie z Baltimore do Waszyngtonu. Najlepsza taka maszyna, jaką dotychczas stworzył człowiek, waży 1200 ton, ma średnicę 8 m i długość 120 m. Ryje 100 m tunelu na tydzień.


Muska takie “powolne tempo” absolutnie nie zadowala. Dlatego postanowił zmodernizować podziemne wiertła, żeby mogły ryć ponad 400 m na tydzień i w dodatku taniej niż dotychczas. Budowane podziemne pociągi mają zabierać “na swój pokład” nie tylko pasażerów, ale także spuszczane windami samochody.

Musk przyznaje, że oburzyło go, iż w Kalifornii budowana jest właśnie znacznie powolniejsza sieć kolejowa za 60 mld. Dlatego “na złość” postanowił zbudować połączenie wielokrotnie szybsze za “jedyne” 6 mld USD, coś w rodzaju “podziemnego samolotu”.


Ponadto jego pasażerskie kapsuły – mknące na części odcinków także w rurze umocowanej na specjalnych filarach nad ziemią – mają być również odporne nawet na bardzo silne trzęsienie ziemi.


Wcześniej Musk stawiał wyłącznie na napęd elektromagnetyczny i komory ciśnieniowe. Teraz doszedł do wniosku, że nie warto ryzykować, iż taki tunel się gdzieś rozszczelni i pociąg stanie. Dlatego postanowił wykorzystać dodatkowo napęd rakietowy. A co jak co, ale tanie rakiety budować potrafi.

Zgodnie z obecnymi założeniami technologów Hyperloop, takie kapsuły mają wyruszać ze stacji co 30 sekund i zabierać po 28-miu pasażerów plus bagaż i kontener do przewozu samochodów.

Nie wiemy, czy ten niesamowity projekt uda się zrealizować. Ale jedno nie ulega wątpliwości – to właśnie tacy ludzie jak Elon Musk, “pozytywni technologiczni szaleńcy”, zawsze byli motorem rozwoju cywilizacyjnego tego świata.

W czasie kiedy inni się kłócą, prowadzą wojny i nie widzą nic poza własną karierą, on – ryje tunele i wierzy, że jego marzenia o światowym metrze, samochodach bez kierowców i kolonizacji Marsa staną się rzeczywistością. Czytaj także: Z Warszawy do Łodzi w 6 minut! Do Wrocławia – 37 minut. Superszybka kolej w Polsce (FOTO).

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow