Szef NATO: “Europa zagrożona atakiem nuklearnym Korei Północnej!”

By Dział: Armia i Wojna | 30 października 2017

Niespodziewane ostrzeżenie Jensa Stoltenberga zmroziło kraje Unii Europejskiej.

Czy jesteśmy w niebezpieczeństwie? Według Sekretarza Generalnego NATO, jądrowe rakiety balistyczne Korei Północnej uzyskały zdolność rażenia celów na terenie Europy i zagrażają całemu Sojuszowi Północno-Atlantyckiemu – donosi Daily Express powołując się gazety japońskie.

Groźne ostrzeżenie padło z ust szefa NATO w przededniu jego wizyty w Japonii i Korei Południowej. “Znaleźliśmy się jako Europa w zasięgu rażenia pocisków Korei Północnej. Kraje NATO są zagrożone” – oświadczył Stoltenberg. Zapewnił jednak, że Sojusz ma wystarczające siły aby odeprzeć taki atak.

“NATO chroni swoich członków metodą odstraszania nuklearnego, ale potrzebujemy więcej wysiłków dyplomatycznych aby znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną” – dodał szef Sojuszu.


Przypomnijmy, że przed atakiem nuklearnym ma Europę chronić m.in. amerykańska “tarcza antyrakietowa” zainstalowana w Polsce i Rumunii. Składa się ona z radarów mających odpowiednio wcześnie namierzyć nadlatujące wrogie rakiety i skierować antyrakiety z wyrzutni naziemnych i okrętów NATO aby zestrzelić groźne cele w powietrzu. Tarcza ma być w pełni gotowa w 2018 r.

Dodajmy, że dotychczas NATO – jako cały blok – nie było bezpośrednio zaangażowane w konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, który zdaniem wielu ekspertów może doprowadzić do wybuchu wojny jądrowej. Również koreański komunistyczny dyktator Kim Dzong Un nie straszył dotychczas atakiem atomowym na Europę, a jedynie na USA.


Na razie zachodni specjaliści podejrzewają, że rakiety jądrowe Korei Północnej są w stanie dosięgnąć – oprócz Korei Południowej i Japonii – jedynie amerykańską bazę wojskową na wyspie Guam oraz – co najwyżej – Hawaje i zachodnie wybrzeże USA.


Jednak zdaniem amerykańskiego wywiadu, już w przyszłym roku w zasięgu tych błyskawicznie modernizowanych rakiet znajdzie się terytorium całych Stanów Zjednoczonych. Oświadczenie Stoltenberga o obecnym zagrożeniu dla Europy jest natomiast zupełnie nieoczekiwane.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow