Funkcjonariusz rosyjskiego FSB ciężko pobił amerykańskiego dyplomatę! (FOTO)

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 29 czerwca 2016

Pracownik Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji pobił w Moskwie dyplomatę USA. Sensacyjną informację podaje The Washington Post, powołując się na czterech świadków tego zdarzenia.

Do incydentu miało dojść rankiem 6 czerwca br. Amerykański dyplomata wchodził właśnie do budynku swojej ambasady w rejonie priesnienskim w centrum miasta, kiedy został zaatakowany przez umundurowanego funkcjonariusza FSB – twierdzi czterech innych pracowników ambasady.

Według nich, atak był niezwykle brutalny, dyplomata odniósł liczne obrażenia, m.in. złamano mu ramię. Tuż po tym incydencie amerykański dyplomata wyjechał z Rosji na leczenie w USA i dotychczas nie wrócił do Moskwy – donosi amerykański dziennik.

Nie wiadomo jakie były motywy działania funkcjonariusza FSB. Jeden z amerykańskich urzędników twierdzi, że dyplomata próbował uciec do budynku ambasady przed pościgiem prowadzonym przez rosyjskie służby. Inny rozmówca Washington Post przypuszcza, że Amerykanin był szpiegiem, który pracował w Moskwie “pod przykryciem dyplomatycznym”.


Zarówno Departament Stanu, jak i centrala CIA odmówiły oficjalnego komentarza w tej sprawie. Gazeta pisze, że władze USA nie chciały nagłaśniać tego zdarzenia. Wezwały jednak do Departamentu Stanu ambasadora Rosji Siergieja Kisliaka, wręczając mu notę dyplomatyczną z protestem.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie amerykańscy dyplomaci w Moskwie i kilku innych krajach europejskich skarżą się na nękanie ich przez służby rosyjskie. Liczba takich incydentów znacznie wzrosła po wprowadzeniu przez USA sankcji przeciwko Rosji w 2014 r., ale ostatnio stała się wręcz masowa.


Miało to być nawet tematem rozmowy w cztery oczy Sekretarza Stanu USA Johna Kerry’ego z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.


W reakcji na publikacje prasowe na ten temat rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oskarżyła władze USA o celowe podważanie stosunków dwustronnych. “Dyplomacja jest oparta na wzajemności. Im bardziej Stany Zjednoczone psują nasze relacje, tym trudniej będzie amerykańskim dyplomatom pracować w Moskwie” – zagroziła.

“Fakt, że FSB odważyło się zaatakować i pobić dyplomatę USA przed wejściem do amerykańskiej ambasady pokazuje, że rosyjskie służby stają się coraz bardziej zuchwałe. Chcą pokazać, że są gotowe złamać wszelkie dyplomatyczne tabu i zastosować brutalną taktykę wobec obywateli innych państw” – ocenia Evelyn Farkas, była ekspertka Departamentu Obrony USA ds. Rosji, Ukrainy i Eurazji.

Przypomnijmy, że w 2013 r. rosyjskie służby aresztowały w Moskwie innego amerykańskiego dyplomatę – III Sekretarza Wydziału Politycznego Ambasady Ryana C. Fogla i oskarżyły go o szpiegostwo na rzecz CIA. Miał jakoby próbować werbować oficerów rosyjskich służb.

Po przesłuchaniu i poniżeniu Amerykanina w rosyjskich mediach władze w Moskwie w końcu zwolniły Fogla i nakazały opuszczenie Rosji.

Ryan_Fogel

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow