Inspekcja straży na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Jak tu zachować powagę? (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna Ciekawostki W popularnych | 12 listopada 2017

To jednak dobrze, że przed naszym Grobem Nieznanego Żołnierza uroczysta odprawa wart odbywa się znacznie bardziej naturalnie.

Rozumiemy, oczywiście, że co kraj to obyczaj. Amerykanie tak sobie wymyślili i tak mają. Jak widać, obserwujący tę inspekcję weterani zachowują całkowitą powagę i jest to dla nich naturalne. Wojsko ma swoje rytuały, a w tym przypadku najwyraźniej kluczową rolę gra… higiena.

Na nagraniu widzimy jak dowódca straży na Cmentarzu Narodowym w Arlington pod Waszyngtonem podchodzi do wartownika i starannie sprawdza czystość jego karabinu M-14 oraz munduru. Stosuje do tego znaną skądinąd “metodę białej rękawiczki”. Pytanie, co by nastąpiło, gdyby dowódca stwierdził, że coś jest brudne?

Dodajmy, że założony jeszcze podczas wojny secesyjnej cmentarz w Arlington to najświętsza nekropolia narodowa USA. Pochowanych jest tu ponad 400 tys. żołnierzy i weteranów wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone oraz zasłużonych cywilów. Do roku 1992 r. znajdował się tu także grób Ignacego Jana Paderewskiego zanim jego prochy sprowadzono do Polski.


Reporters.pl


Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow