Tysiące ludzi na ulicach Rzymu! “Dość euro-mafii. Wyjść z UE natychmiast” (FOTO)

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 13 listopada 2017

Tysiące Włochów wyszły na ulice stolicy żądając natychmiastowego opuszczenia przez ich kraj Unii Europejskiej.

“Nigdy nie będziemy waszymi niewolnikami! Połamać kraty strefy euro!” – napisali na swoich transparentach demonstranci, nazywając władze Unii Europejskiej “mafią”. Niedzielny protest był największym w historii anty-unijnym wystąpieniem we Włoszech, który zgromadził co najmniej 10 tys. uczestników, w większości młodzież.

Skala ogłoszonego wspólnie przez 40 organizacji i partii politycznych protestu zaszokowała policjantów i zadziwiła samych organizatorów z ruchu “EuroStop”, którzy nie spodziewali się aż takiego poparcia.


Trudno się jednak dziwić, skoro sondaże pokazują błyskawiczny wzrost popularności antyunijnych partii politycznych we Włoszech, szczególnie po wygranych przez nie właśnie wyborach lokalnych na Sycylii. Notowania Ruchu 5-ciu Gwiazd i partii Forza Italia Silvio Berlusconiego idą w górę, podobnie jak antyunijnej Ligi Północnej, spadają wyniki obecnego proeuropejskiego rządu.

“Ta walka dopiero się zaczyna, wkrótce będzie nas na ulicach jeszcze więcej. Sytuacja gospodarcza i socjalna kraju jest nie do zniesienia” – cytuje Daily Express jednego z demonstrantów. “Nigdy nie staniemy się niewolnikami banków, tego rządu i Unii Europejskiej” – mówi inny, oburzony cięciami w budżecie jakie wymusza na Włoszech Bruksela.


Ich protest poprzedził w piątek strajk generalny pracowników transportu ogłoszony przez największe związki zawodowe przeciwko nowemu prawu pracy, które zdaniem związkowców ogranicza uprawnienia zatrudnionych na korzyść pracodawców.


Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow