98-letnia Australijka robi na drutach swetry dla pingwinów ratując je przed śmiercią (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 1 lipca 2016

O wzruszającej pasji pani Merle Davenport pisze Daily Mail. Mieszkanka Phillip Island nad Wielką Zatoką Australijską nie mogła spokojnie patrzeć jak miejscowe małe pingwiny masowo giną od częstych w tym regionie wycieków ropy do morza.

Po kolejnej katastrofie w 1998 r. postanowiła ruszyć im na ratunek, wykorzystując to, co umiała robić najlepiej – wełniane wdzianka, zapobiegające wychłodzeniu organizmu.

Chodzi o to, że ropa skleja pingwinom piórka, pod które następnie przedostaje się woda. Zwierzęta marzną, nie mogą łapać ryb i po krótkim czasie umierają. Może je zabić nawet plama ropy wielkości ludzkiego kciuka – tłumaczy ekspert miejscowego parku narodowego.

pingwiny_2


Tymczasem pingwiny ubrane w swetry mogą się spokojnie wysuszyć i doczyścić pod opieką zoologów, a kiedy znowu stają się “wodoszczelne” wracają do normalnego życia. Żeby ptaki się nie przegrzewały i żeby nie klinowały im się dzioby, swetry wykonane są według specjalnego wzorca ze 100-procentowej “oddychającej” wełny.

Dotychczas pani Davenport zrobiła ponad 1000 takich wdzianek, które przekazuje lokalnej Fundacji Pingwinów. I chociaż od 2001 r. w regionie tym nie nastąpił na razie żaden kolejny wyciek ropy starsza kobieta robi swetry na wszelki wypadek. “Mam nadzieję, że nigdy nie będą ich potrzebowały” – mówi.


pingwiny_3


Okazuje się jednak, że 98-letnia kobieta nie jest jedyną, która postanowiła w ten sposób ratować pingwiny. Wcześniej pomagał jej 109-letni Alfred Date, najstarszy człowiek w Australii, który zaczął robić na drutach jeszcze w latach 30-ch ub. stulecia. Kiedy zrobił już swetry dla siedmiorga swoich dzieci, 20 wnuków i kilkudziesięciu prawnuków, postanowił ubrać także pingwiny.

Phillip Island jest jedną z największych atrakcji turystycznych stanu Wiktoria właśnie ze względu na żyjącą tu 32-tysięczną kolonię pingwinów małych.

pingwiny_4

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow