Listonosz już nie puka. Koniec. W Rosji zabrakło pieniędzy na emerytury

By Dział: Społeczeństwo | 16 listopada 2017

Emeryci zawsze stanowili fundament rosyjskiego systemu władzy. Ale czy w tej sytuacji będą nim nadal?

W budżecie Federacji Rosyjskiej zabrakło pieniędzy na dalsze płacenie emerytur – ujawnił Alieksiej Kudrin, były minister finansów i szef tamtejszego Centrum Badań Strategicznych – podaje Gazeta.ru.

“Powiem otwarcie, tak jak jest. Nic już nie zostało. Już w 2016 r. państwo po raz pierwszy w historii naruszyło swoje zobowiązania wobec emerytów i nie przeprowadziło indeksacji ich świadczeń. Potem wypłacono jednorazowy zasiłek w wysokości 5 tys. rubli, ale to i tak nie pokryło strat, które ludzie realnie ponieśli. Teraz rząd planuje obniżenie emerytur” – poinformował Kudrin.

“Obecnie na wypłatę emerytur przeznaczanych jest 3 proc. PKB Rosji, czyli 2,5 tryliona rubli rocznie. To prawie tyle, ile wydajemy na edukację. Żeby nadal utrzymywać emerytów musieliśmy wstrzymać inwestycje w oświacie, służbie zdrowia i budownictwie” – wylicza Kudrin.


Według niego, prędzej czy później rosyjskie władze zostaną zmuszone do podniesienia wieku emerytalnego. Na razie jednak rosyjskie Ministerstwo Pracy kategorycznie zapewnia, że nie zamierza tego zrobić.

Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow