Listonosz już nie puka. Koniec. W Rosji zabrakło pieniędzy na emerytury

By Dział: Społeczeństwo | 16 listopada 2017

Emeryci zawsze stanowili fundament rosyjskiego systemu władzy. Ale czy w tej sytuacji będą nim nadal?

W budżecie Federacji Rosyjskiej zabrakło pieniędzy na dalsze płacenie emerytur – ujawnił Alieksiej Kudrin, były minister finansów i szef tamtejszego Centrum Badań Strategicznych – podaje Gazeta.ru.

“Powiem otwarcie, tak jak jest. Nic już nie zostało. Już w 2016 r. państwo po raz pierwszy w historii naruszyło swoje zobowiązania wobec emerytów i nie przeprowadziło indeksacji ich świadczeń. Potem wypłacono jednorazowy zasiłek w wysokości 5 tys. rubli, ale to i tak nie pokryło strat, które ludzie realnie ponieśli. Teraz rząd planuje obniżenie emerytur” – poinformował Kudrin.

“Obecnie na wypłatę emerytur przeznaczanych jest 3 proc. PKB Rosji, czyli 2,5 tryliona rubli rocznie. To prawie tyle, ile wydajemy na edukację. Żeby nadal utrzymywać emerytów musieliśmy wstrzymać inwestycje w oświacie, służbie zdrowia i budownictwie” – wylicza Kudrin.


Według niego, prędzej czy później rosyjskie władze zostaną zmuszone do podniesienia wieku emerytalnego. Na razie jednak rosyjskie Ministerstwo Pracy kategorycznie zapewnia, że nie zamierza tego zrobić.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow