Zaczęło się! Rosja pogrąża się w Lodowym Piekle. Ich eksperci ostrzegali – nikt nie wierzył (WIDEO)

By Dział: Katastrofy | 28 listopada 2017

Czarny scenariusz właśnie się rozpoczął?

Już 90 proc. terytorium Rosji znalazło się w okowach śniegu i siarczystego mrozu. W niektórych regionach zaspy mają po kilka metrów, a temperatura spada poniżej 55 stopni – donoszą tamtejsze agencje. To będzie trwało przez 35 lat – alarmują uczeni z Rosyjskiej Akademii Nauk. Ta zima będzie najsroższa od 100 lat.

Srogie zimy to dla Rosjan nie nowość. Ale takie zimy – nie. Wolne od śniegu są tylko zachodnie krańce kraju, podnóża Kaukazu i wybrzeże Morza Kaspijskiego. Na terytorium reszty kraju – biała masakra. Najgorzej jest, oczywiście, na Syberii – w Obwodzie Magadańskim zaspy dochodzą już do 2-3 metrów, a przecież mamy dopiero koniec listopada.

Od śniegu gorszy jest jednak paraliżujący mróz. Najszybciej temperatura spada w Jakucji. W Wierchojańsku jest dziś minus 45 stopni, w Ojmiakonie – minus 55. Do rekordu z 1933 r. – minus 68 stopni jeszcze trochę brakuje, ale mroźne arktyczne powietrze nie przestaje napływać.


Ludzie nadal próbują jakoś w tych warunkach funkcjonować – pracować, robić zakupy, dzieci chodzą jeszcze do szkół. Ale nie remontowana od dziesięcioleci rosyjska infrastruktura zaczyna już miejscami pękać. Najgorzej jest w miastach położonych w kotlinach.


Mieszkańcy ratują się paleniem w piecach i wolą nie myśleć co będzie w styczniu, kiedy tradycyjnie na Syberii panują największe mrozy i nawet w czasie “łagodnych zim” potrafi być minus 60 stopni.


Jakucja w ogóle jest regionem zadziwiającym – roczne wahania temperatur wynoszą tam nawet 105 stopni, gdyż lata – dla odmiany – bywają upalne. Powodów do zmartwień nie mają tylko mieszkańcy graniczącego z Polską Obwodu Kaliningradzkiego – tu termometry wskazują plus 10 stopni.

Moskwę też zawiało właśnie śniegiem. Na ulicach i obwodnicach potworzyły się wielkie korki. “Ale to tylko przelotnie, to tylko pierwszy atak, za kilka dni zima ustąpi” – starają się uspokajać rosyjskie portale.

Innego zdania są naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk. Według nich, spadek aktywności Słońca oznacza początek srogich zim w Rosji przez najbliższe 35 lat. “Kilka lat czekaliśmy na początek cyklu chłodów i to się właśnie zaczęło” – alarmują. Czytaj: Nadciąga zima najsroższa od 100 lat! Rosja zamarznie.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow