Białoruska noblistka oskarża Polaków o mordowanie Żydów (WIDEO)

By Dział: Historia Społeczeństwo | 1 lipca 2016

“Wiecie co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda” – oświadczyła białoruska noblistka Swietłana Alieksijewicz podczas spotkania z czytelnikami na nowojorskim Brooklynie 12 czerwca br.

O  sprawie poinformował na Facebooku Piotr Hlebowicz, który cytuje wypowiedź noblistki: “(…) i wy wiecie, co robiła Polska z Żydami. Wiem, że jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda”.

“Ta pani chyba nie wie, że to właśnie Polacy mają najwięcej posadzonych drzewek w instytucie Yad Vashem w Izraelu za ratowanie Żydów. Że to właśnie w Polsce za ukrywanie Żydów groziła ze strony Niemców kara śmierci. Kolejny kamyczek kłamstwa i nienawiści do naszego polskiego ogródka, kolejny krok do zakłamania historii” – skomentował sprawę Hlebowicz.

“Należy pani Aleksijewicz powiedzieć wprost – pani kłamie. Skąd ta nienawiść do Polaków? Zareagujmy solidarnie przeciwko ksenofobii pani Aleksijewicz. Niech jej książki czytają tacy znajomi pisarki jak ten, na którego słowa powołała się w wywiadzie” – apeluje Hlenowicz.


Do skandalicznej i haniebnej wypowiedzi Aleksijewicz odniósł się też ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który napisał: “Nasi przyjaciele z Białorusi są oburzeni, co wygaduje noblistka Swietłana Aleksijewicz w stosunku do Polski! Wychwycili najważniejszą wypowiedź, która padła podczas wywiadu dla TV na Brooklinie. To skandal, by laureatka literackiej nagrody Nobla wyrażała takie sądy o Polsce i Polakach.

Jego zdaniem, z tego krótkiego fragmentu wynika jasno, że skoro według białoruskiej noblistki, Polacy postępowali z Żydami gorzej niż inni, to pewnie także gorzej niż Niemcy.Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow