Chiny: pierwszy robot zdał egzamin lekarski! Perfekcyjnie stawia diagnozy (FOTO, WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia Społeczeństwo W popularnych | 30 listopada 2017

Przychodzi baba do robota? Już wkrótce mogą one zastąpić lekarzy-ludzi.

Xiaoyi jest pierwszym w historii świata robotem-lekarzem z licencją. Wyposażony w sztuczną inteligencję android zdał narodowy egzamin lekarski, przebijając wszystkich ludzkich konkurentów – uzyskał 456 punktów, czyli o 96 punktów więcej niż było trzeba – podaje China Daily.

Dotychczas roboty były jedynie asystentami lekarzy, ale już wkrótce może się to zmienić. Powód prosty: mechaniczny lekarz zbudowany przez firmę iFlyek stawia choremu diagnozę znacznie trafniej niż człowiek.

Wszystko wskazuje, że w badaniach nad sztuczną inteligencją Chińczycy zostawiają już nawet Amerykanów daleko w tyle. Choć i w USA medyczne roboty nie próżnują. Watson zbudowany przez IBM perfekcyjnie diagnozuje nowotwory, a jako asystenci lekarzy pomagają też robot-Alexa, zaś w Wielkiej Brytanii – DeepMind Health autorstwa Google.


W jednej dziedzinie robot nie zastąpi jednak lekarza nigdy – nie jest w stanie “tak zwyczajnie, po ludzku” pogadać z pacjentem. A przecież to także jest w tym zawodzie bardzo ważne. W jaki sposób robot miałby np. podnieść chorego pacjenta na duchu?


Tak więc chiński Xiaoyi – choć teoretycznie ma już takie prawo – nadal będzie jedynie wspierać lekarzy – ludzi przy stawianiu diagnozy i proponowaniu metody leczenia. Zresztą nawet szef firmy iFlyek Liu Qingfeng zapewnia, że jego celem nie jest masowe wyrzucenie ludzi z zawodu lekarskiego, a jedynie poprawa jakości pracy lekarzy przez maszynę.


“Stworzone przez nas maszyny i programy powinny być obecne w różnych dziedzinach naszego życia i pomagać nam, tak jak kiedyś pierwsze samochody pomogły ludzkości w pokonywaniu większych odległości. I być może to właśnie sztuczna inteligencja odkryje leki na najgroźniejsze obecnie choroby?” – przewiduje technolog.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow