Europejski Trybunał: “Dożywocie tylko dla mężczyzn – to nie dyskryminacja”

A co z równouprawnieniem?

Wymierzanie kary dożywotniego więzienia tylko mężczyznom to nie jest dyskryminacja – takie orzeczenie wydał w tym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Uzasadnił to “realizacją zasad humanitaryzmu i sprawiedliwości”.

Prawo, na podstawie którego za kratki do końca swoich dni mogą być wsadzani tylko pełnoletni mężczyźni poniżej 65-go roku życia, zaskarżyło dwóch Rosjan, którzy odbywają takie właśnie wyroki. Ich zdaniem, są oni w ten sposób dyskryminowani wobec kobiet ze względu na swoją płeć.

Europejski Trybunał odrzucił ich argumenty uznając, że takie przepisy w kodeksach karnych nie stanowią naruszenia podstawowych praw człowieka i za te same przestępstwa osobom różnych płci mogą być wymierzane różne wyroki, gdyż “trzeba uwzględniać cechy psychologiczne skazywanych”.


Zdaniem Trybunału, jest to wyrazem “humanitaryzmu i sprawiedliwości” i dlatego sędziowie w Rosji i w innych krajach mają prawo traktować łagodniej kobiety – zbrodniarki. Tak więc okazuje się, że “równouprawnienie – równouprawnieniem”, ale ze względu na płeć są wobec prawa równi i równiejsi.

Ciekawe, czy w tym przypadku feministki także będą bronić swojego prawa do równego traktowania przez sądy? A co z transgenderowcami, którzy po popełnieniu przestępstwa ogłoszą, że zmieniają płeć bo czują się kobietami?


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow