Czarny sen Merkel: w CSU przejmuje władzę ostry prawicowiec!

By Dział: Polityka | 5 grudnia 2017

On nawet nie chce słyszeć o imigrantach. Jak tu teraz tworzyć rząd z lewicą?

Rozłam we własnym obozie to ostatnia rzecz, której “brakowało do szczęścia” niemieckiej kanclerz. Od ponad dwóch miesięcy nie jest ona w stanie stworzyć nowego rządu po wrześniowych wyborach parlamentarnych, a kiedy teraz rozpoczyna rozmowy ostatniej szansy z socjaldemokratami z SPD, nagle otrzymała cios w plecy od własnego sojusznika.

Rezygnację ze stanowiska premiera Bawarii zapowiedział w poniedziałek Horst Seehofer – szef tamtejszej CSU, koalicyjnej partii CDU, której przewodzi Angela Merkel. Jego miejsce zajmie Markus Söder. Nawet Seehofer był dla Merkel trudnym partnerem, żądając ograniczenia imigracji, ale w porównaniu z nim Söder wypada jak jastrząb przy gołębiu.

Co prawda, Seehofer utraci na razie tylko władzę nad rządem Bawarii, ale pozostanie jeszcze formalnie na czele CSU. Dla obserwatorów nie ulega jednak wątpliwości, że jego dni w roli lidera prawicowego ugrupowania są już policzone – władza w partii przechyla się ostro w prawą stronę.


Ustąpienia Seehofera na rzecz dotychczasowego ministra finansów Bawarii – Södera żądali działacze CSU rozgoryczeni jej fatalnym wynikiem w ostatnich wyborach, który w porównaniu z poprzednimi spadł o 10,5 pkt – wyborcy przerzucili bowiem swoje głosy na antyimigrancką Alternatywę dla Niemiec (AfD).

Obaj politycy od dawna zawzięcie rywalizowali o władzę w partii, krytykując politykę imigracyjną Angeli Merkel. O ile jednak Seehofer robił to dość delikatnie, to Söder “jechał po kanclerz jak po łysej kobyle”, bez ogródek mówiąc, co sądzi na temat obecnej sytuacji w kraju.


Pewnie, gdyby to od niego zależało, wybrałby koalicję z AfD, o której Merkel nie chce nawet słyszeć, usiłując sklecić kolejny rząd z lewicą. Po załamaniu się rozmów z liberałami z FDP i Zielonymi, ostatnią deską ratunku jest dla niej socjaldemokratyczna SPD. Ale jak tu z nią negocjować skoro własna koalicja CDU-CSU przechyla się na prawo?


Tymczasem we własnej partii CDU niemieckiej kanclerz także grunt zaczyna się palić pod nogami. Czytaj: Merkel kaputt? Wyleci z własnej partii zastąpiona nowszym modelem.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow