Ambasador RP na Białorusi nazwał Polaków “Białorusinami”! Będą go bojkotować

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 5 grudnia 2017

Rzeczpospolita nie ma ambasadora bardziej skłóconego z własną polską mniejszością niż Konrad Pawlik na Białorusi.

Rada Naczelna niezależnego Związku Polaków na Białorusi wydała oficjalny apel do Ambasadora RP Konrada Pawlika o większą aktywność w zakresie doprowadzenia do legalizacji działalności tego Związku przez białoruskie władze – poinformował portal ZPB Znadniemna.pl.

ZPB domaga się też od ambasadora Pawlika potępienia działań zmierzających do niszczenia tej największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości, na której czele stoi prezes Andżelika Borys.

Przypomnijmy, że władze Białorusi zdelegalizowały ZPB w 2005 r. kiedy Związek demokratycznie wybrał własne niezależne władze z Andżeliką Borys na czele i nie pozwolił narzucić ich sobie przez białoruskie KGB. Wtedy też odebrano Polakom cały majątek, w tym Domy Polskie zbudowane przecież za pieniądze z Polski.


“Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi potwierdza niejednokrotnie deklarowaną wcześniej chęć legalizacji działalności ZPB na terenie Republiki Białorusi i gotowość do rozpoczęcia przez przedstawicieli ZPB niezbędnych do osiągnięcia tego celu pertraktacji z władzami Białorusi” – czytamy w oświadczeniu.

“Ufamy, że deklarowane w ostatnim czasie przez najwyższe władze Białorusi ocieplenie w relacjach z władzami Rzeczypospolitej Polskiej stwarza możliwości do uregulowania spornych kwestii, dotyczących działalności Związku Polaków” – piszą władze polskiej organizacji.


“W związku z powyższym zwracamy się do Ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika z apelem, aby w swoich kontaktach z przedstawicielami władz Białorusi aktywniej podnosił kwestie, dotyczące legalizacji na Białorusi działalności ZPB i jego demokratycznie wybranych władz” – wzywają Polacy na Białorusi polskiego ambasadora.


Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, konflikt między polskim ambasadorem – byłem wiceministrem w rządzie PO-PSL, którego minister Waszczykowski z jakichś powodów postanowił postawić na czele naszej placówki w Mińsku, a Polakami na Białorusi sięgnął obecnie zenitu.

Stosunki były fatalne od samego początku jego urzędowania, ale teraz doszło już do tego, że całe kierownictwo ZPB zaczęło bojkotować wszelkie spotkania z udziałem ambasadora. Powszechne oburzenie Polaków na Białorusi wywołała bowiem jego niedawna wypowiedź dla białoruskich mediów, w której nazwał on Polaków na Białorusi “Białorusinami”.

Zareagował wtedy na Facebooku członek Zarządu ZPB publicysta Andrzej Poczobut: “Rzeczywistość czasem potrafi zadziwić. W białoruskich niezależnych mediach dziś robi furorę nagłówek: “Ambasador RP: 100 tyś. Białorusinów dostało Kartę Polaka.

Panie ambasadorze, wygłaszając podobne stwierdzenia dołącza Pan do szowinistycznego nurtu, który twierdzi, że na Białorusi nie ma Polaków, są jedynie “spolonizowani Białorusini”. Nie jesteśmy Białorusinami! Jesteśmy Polakami!” – podkreślił Poczobut.

“Koniec. Czara goryczy się przelała. Jeśli pan ambasador nawet nie uważa nas za Polaków i jeśli szkodzi działalności naszego Związku zamiast mu pomagać, to niech sobie dalej urzęduje w Mińsku, a my poradzimy sobie bez niego. Byliśmy już w większych opałach. Damy sobie radę” – mówią przedstawiciele ZPB.

Przypomnijmy, że przez wiele lat PiS słusznie krytykował brak działań PO w kwestii doprowadzenia do legalizacji ZPB i obrony szkolnictwa polskiego na Białorusi. Niestety, minister Waszczykowski po objęciu urzędu idealnie wskoczył w tej kwestii “w buty Radosława Sikorskiego”.

Przez 2 lata ani on, ani ambasador Pawlik – poza pustą gadaniną o “odwilży w stosunkach z Białorusią” – nie zrobili absolutnie nic konkretnego dla tamtejszych Polaków. ZPB jak było nieuznawane przez władze Łukaszenki, tak nie jest nadal, język polski jest usuwany ze szkół, podobnie jak polskie symbole narodowe ze szkół polskich, a Domy Polskie nie zostały odzyskane.

Polska ambasada nie zareagowała nawet na to, że w białoruskich podręcznikach historii, z których uczą się także dzieci polskiej mniejszości napisano, iż “Armia Krajowa wymordowała 10 tys. białoruskich cywilów!” No ale skoro mamy takiego ambasadora w tym kraju to czemu tu się dziwić?

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow