Das ist Analphabetismus! Co 5-ty Niemiec po skończeniu podstawówki nie umie czytać

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 6 grudnia 2017

Ktoś chyba niepotrzebnie ujawnił kompromitujące wyniki badań. Przecież do oglądania telewizji czytanie niepotrzebne, a na karcie do głosowania wystarczy postawić krzyżyk.

18,9 proc. absolwentów szkół podstawowych w Niemczech nie potrafi poprawnie czytać – podaje The Local, powołując się na wyniki międzynarodowego badania IGLU zaprezentowanego we wtorek w Berlinie. Odsetek niemieckiej młodzieży mającej elementarne problemy z czytaniem wzrósł od 2001 r. o 2 proc.

“Absolwenci ci nie byli w stanie odpowiedzieć na pytania mające sprawdzić rozumienie przez nich nawet najprostszych tekstów” – podają autorzy ankiety. Jednocześnie coraz mniej niemieckich uczniów chce w ogóle cokolwiek czytać, a już książki najmniej. Odsetek tych, którzy deklarują, że lubią czytać spadł o 5 punktów do poziomu 70 proc.

“To smutne odkrycie” – przyznaje autor raportu Wilfried Bos. Według IGLU, pogłębiły się także społeczne różnice w możliwościach edukacyjnych. W 2001 r. szanse na dostanie się do gimnazjum przez dzieci z bogatszych domów były 2,6 razy wyższe niż z biednych, obecnie – 3,4 razy.


Zdaniem Bosa, niemieckie władze “nie zrobiły wystarczająco dużo” aby poprawić tę sytuację. W reakcji na to Związek Edukacji i Nauki zażądał znacznego zwiększenia środków dla szkół podstawowych i większej liczby lekcji czytania.

Szkoda, że autorzy badania nie ujawnili struktury etnicznej niemieckich analfabetów. Bo co tu mówić o nauce czytania przez dzieci muzułmańskich imigrantów, skoro one nawet nie chcą mówić po niemiecku! Zobacz: Dzieci “śniadych inżynierów” opóźnione, leniwe, zdemoralizowane. “Jak mam ich uczyć? Nie rozumieją po niemiecku!”


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow