Saakaszwili zajął Komitet parlamentu w Kijowie! Chciał skoczyć z dachu! Odbili go z radiowozu (WIDEO, FOTO)

Nowy Majdan? Wstrząsające sceny rozgrywają się w stolicy Ukrainy.

Były gubernator Obwodu Odeskiego, dawny prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zajął ze zwolennikami jeden z komitetów Rady Najwyższej Ukrainy – podał kanał 112 Ukraina, powołując się na Prokuratora Generalnego Jurija Łucenkę, który ogłosił to w parlamencie.

Przypomnijmy, że wczoraj – 5 grudnia uzbrojeni funkcjonariusze Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa wyłamali na polecenie prokuratury drzwi do mieszkania Saakaszwilego w Kijowie. Były prezydent Gruzji uciekł na dach budynku i zaczął stamtąd przemawiać. Zagroził, że skoczy, jeśli policja będzie usiłowała go aresztować. Został jednak siłą ściągnięty.


W rękach SBU nie przebywał jednak długo. Tłum jego zwolenników ruszył do szturmu i odbił go z rąk funkcjonariuszy, wyciągając z radiowozu. Saakaszwili udał się następnie pod parlament, gdzie ponownie przemawiał do zebranego tłumu.


Były gubernator Odessy, oskarżony przez władze Ukrainy o spiskowanie przeciwko nim, nie uznaje zarówno nakazu aresztowania, jak i samego Prokuratora Generalnego. Prezydenta Petro Poroszenkę oskarża zaś, że “na zlecenie Władimira Putina chce go wydać gruzińskim władzom”, które już dawno wysłały za nim list gończy.


“Wraz z grupą bojowników Saakaszwili zajął właśnie Komitet Rady Najwyższej. Wyłamali drzwi, wyrzucili stamtąd pracownika Zarządu Ochrony Państwowej Ukrainy i teraz postanowili tam odpocząć” – relacjonował w parlamencie Prokurator Generalny. Dodał, że w związku z tym wszczęto przeciwko Saakaszwilemu kolejne śledztwo.

Tymczasem były prezydent Gruzji wzywa wszystkich na Majdan w Kijowie. Wcześniej ukraińska policja siłą rozbiła miasteczko namiotowe protestujących przed parlamentem zwolenników Saakaszwilego. Doszło do starć. Rannych zostało co najmniej kilka osób. Na nagraniach widać, że protestujący zaczynają już wyrywać brukowce i znosić opony do podpalenia.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow