Złe wieści dla ojców: Dziecko musi spać z matką do 4-go roku!

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 8 grudnia 2017

Chodzi o pracę serca i mózgu.

Małe dzieci powinny spać w łóżku z matką zanim nie skończą co najmniej trzech lat, a najlepiej do czterech – takie są najnowsze wyniki badań ogłoszone przez znanego pediatrę dr Nilsa Bergmana z Uniwersytetu w Kapsztadzie – podaje Daily Mail.

Co więcej – przez pierwszych kilka tygodni dzieci powinny wręcz spać na klatce piersiowej matki. Nie chodzi tylko o to, że – jak zaobserwował uczony – niemowlęta w oddzielnym łóżeczku śpią znacznie gorzej niż te, które śpią na mamie.

Sprawa jest znacznie bardziej poważna i ma wpływ na całe późniejsze życie. Spanie dziecka bez matki we wczesnym dzieciństwie bardzo utrudnia ich późniejszą więź i szkodzi rozwojowi mózgu, prowadząc w skrajnych przypadkach do destrukcyjnych zachowań w starszym wieku, m.in. do nadpobudliwości seksualnej i problemów behawioralnych u nastolatków.


Ponadto dodatkowe wydzielanie hormonów stresu w czasie samotnego snu aż 3-krotnie zwiększa wpływ stresu na serce dziecka – twierdzi pediatra, który szczegółowo zbadał po 16 przypadków dzieci śpiących z matkami i samotnie.

Dotychczas w wielu rodzinach panuje pogląd, że spanie matki z dzieckiem zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej. Według niektórych brytyjskich badań, dwie trzecie przypadków niewyjaśnionych nagłych zgonów małych dzieci miało miejsce właśnie wtedy, kiedy spały one z matkami.


Istnieje też obawa, że przewracając się na drugi bok matka może przygnieść dziecko. “Nie to jest zagrożeniem. Przyczyną śmierci łóżeczkowej nie jest obecność matki. Powodem są toksyczne opary, dym papierosowy, alkohol, zbyt duże poduszki i niebezpieczne zabawki’ – twierdzi jednak dr Bergman.


Z kolei spanie z matką znacznie poprawia spokojny sen dziecka, bardzo dobrze wpływając na przejście z fazy snu aktywnego do fazy snu głębokiego, co jest podstawą normalnego rozwoju mózgu. Wśród badanych dzieci, które spały oddzielnie, tylko 6 z 16-tu miało względnie spokojny sen, ale i tak jego jakość była znacznie gorsza.

Również pediatrzy z organizacji National Childbirth Trust opowiadają się za wspólnym spaniem dziecka z matką, o ile oczywiście ta nie pali, nie pije, nie używa narkotyków, nie jest otyła, chora lub nadmiernie przemęczona.

Jednak prof. George Haycock z Fundacji Badań nad Śmiercią Niemowląt nadal twierdzi, że “najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka to oddzielne łóżeczko w pokoju rodziców”. Trudny wybór, od którego naprawdę wiele może zależeć.

W każdym razie – jak najdalej od urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne i routerów Wi-Fi. Dlaczego? Zobacz: Bezprzewodowe sieci niszczą mózgi dzieci!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow