Wicepremier Rosji uczy jamniki oddychać pod wodą! Wkrótce czas na ludzi (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 21 grudnia 2017

“Nie ujawnię jak to robimy. To tajemnica wojskowa” – podkreśla szef rosyjskiego laboratorium.

Wicepremier Dmitrij Rogozin wywołał szok wśród obrońców zwierząt kiedy 19 grudnia br. zademonstrował prezydentowi Serbii Aleksandrowi Vuciciowi zanurzanie jamnika z głową w bliżej nieokreślonej cieczy i zmuszanie go by oddychał pod wodą.

Jak podaje agencja RBK, jamnik Nikolas przeżył ten eksperyment, co zdaniem autorów badań oznacza, że rosyjskim uczonym udało się nauczyć psy podwodnego oddychania. “Jamnik przeżył wielki stres, ale nie obawiajcie się – wszystko z nim w porządku” – zapewnia Andriej Wieduta – rzecznik rosyjskiej Fundacji Badań Strategicznych.

“Eksperymentujemy ze zwierzętami tylko kiedy mamy pewność, że są bezpieczne. Po zakończeniu badań przekazujemy je w dobre ręce. Tego jamnika osobiście zabierze wicepremier Dmitrij Rogozin” – zapewnia uczony. To reakcja na falę oburzenia, która przetoczyła się przez rosyjski Internet po tym jak telewizja przeprowadziła transmisję na żywo z zanurzania jamnika.


Szef laboratorium, które przeprowadziło eksperyment – Anton Tonszyn odmówił ujawnienia w jaki sposób rosyjscy uczeni szkolą jamniki do oddychania pod wodą. “To tajemnica wojskowa” – mówi. Zapowiada jednak, że “po zwierzętach przyjdzie czas na eksperymenty na ludziach”.


Tonszyn przypomina, że podobne badania prowadzono jeszcze w latach 60-ch ubiegłego wieku, potem w latach 80-ch w USA, a obecnie postanowiono do nich powrócić w Rosji. “Zamierzamy zastosować technologię, która pozwoli człowiekowi bez ograniczeń zanurzać się w oceanie na dowolną głębokość” – zapowiada szef rosyjskiego laboratorium.


Według niego, technologia ta znajdzie zastosowanie przy ratowaniu załóg okrętów podwodnych, ale także w medycynie – do leczenia noworodków, operacji na płucach i mózgu. Głos w tej sprawie zabrał też na Facebooku sam wicepremier Rogozin oburzony, że “topienie jamnika” wywołało taką krytykę.

“To sadyści męczą psy dla swojej zwyrodniałej satysfakcji. A rosyjska nauka używa ich do eksperymentów, które będą kiedyś służyć ratowaniu ludzi w ekstremalnych sytuacjach” – napisał. Ciekawe, co sądzi na ten temat jamnik Nikolas.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow