Cały naród pogrążył się w cholerze! Milion zarażonych

By Dział: Armia i Wojna Społeczeństwo | 22 grudnia 2017

Największa epidemia tej choroby w historii świata. Nie ma też wody, jedzenia i prądu.

Jak podaje Reuters, liczba osób zarażonych cholerą w pogrążonym w wojnie domowej Jemenie wzrosła do miliona osób. Zmarły już co najmniej 2 tysiące. Czerwony Krzyż alarmuje, że nie jest w stanie walczyć z totalną epidemią, gdyż z powodu trwającej wojny i blokady ekonomicznej warunki sanitarne są dramatyczne.

Już 80 proc. z 27 mln mieszkańców Jemenu jest odciętych od wody, żywności i prądu. Bez wody jest m.in. cała 2-milionowa stolica kraju – Sana. Saudyjskie bombardowania zniszczyły m.in. wodociągi i kanalizację. Tymczasem nawet w warunkach pokoju ten pustynny kraj musiał sprowadzać większość wody, żywności i paliwa z zagranicy.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia WHO ostrzega, że najdalej za kilka miesięcy nastąpi kolejna fala epidemii po tym jak wojska wspieranej przez Arabię Saudyjską koalicji zamknęły przestrzeń powietrzną nad krajem i zablokowały dostawy humanitarne dla szpitali przez morze. Bez wody nie da się leczyć cholery.


Przypomnijmy, że wojna domowa w Jemenie trwa od 2014 r. Arabia Saudyjska wspiera w niej militarnie prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego, z kolei rywalizujący z Saudami Iran udziela pomocy rebeliantom z plemienia Huti.

Dziś Jemen bardziej przypomina zbiór kontrolowanych przez lokalne klany mini-państewek, zażarcie walczących między sobą. Według ONZ, dotychczas zginęło co najmniej 10 tys. ludzi, a 17 mln stoi w obliczu głodu lub śmierci na skutek braku wody i szerzącej się epidemii.


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow