Mrożące prognozy: nadciąga mini Epoka Lodowcowa! (FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 28 grudnia 2017

Skutki globalnego ocieplenia zostaną całkowicie odwrócone.

Do takiego wniosku doszła prof. Walentina Żarkowa z Northumbria University obserwując cykle aktywności słonecznej – donosi Daily Express. Według niej, przez kilka następnych dekad czeka nas mini Epoka Lodowcowa, która rozpocznie się już 2021 roku.

To właśnie wtedy Słońce zakończy swój 11-letni cykl maksymalnej emisji ciepła i temperatura zacznie spadać, ale na skutek znacznie mniejszego oddziaływania fal magnetycznych będziemy mieli do czynienia z globalnym oziębieniem nie przez kolejne 11 lat, lecz nawet przez 33 lata – twierdzi kierowany przez Żarkową zespół badawczy.

Już w 2030 r. będzie tak zimno, że zaczną zamarzać duże rzeki i morza w całej północnej Europie, podobnie jak miało to miejsce w czasie poprzedniego takiego ochłodzenia w XIII-XVII w. “Spowoduje to odwrócenie skutków globalnego ocieplenia, dając ludzkości 30 lat na powstrzymanie skutków zanieczyszczenia atmosfery” – ocenia uczona.


Według niej, kolejny wzrost aktywności Słońca i ocieplenie rozpocznie się dopiero po roku 2050. “Do tego czasu musimy przygotować się na Ziemi na skutki kolejnej wielkiej aktywności słonecznej” – przewiduje Żarkowa.

Również naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze poinformowali w grudniu br., że promieniowanie kosmiczne, które pochodzi z supernowych, ma bezpośredni wpływ na ochładzanie się klimatu na Ziemi.


W raporcie opublikowanym w czasopiśmie “Nature” twierdzą oni, że jony uwalniane podczas eksplozji gwiazd prowadzą do powstawania grubszej warstwy chmur nad Ziemią, która zatrzymuje promienie słoneczne.


“Nareszcie mamy ostatni fragment układanki i jesteśmy w stanie zrozumieć wpływ pozaziemskich czynników na ochładzanie się klimatu na naszej planecie” – poinformował autor tych badań dr Henrik Svensmark.

Jakby na potwierdzenie tych prognoz, agencje donoszą o niespotykanej fali ekstremalnych mrozów, które nawiedziły właśnie Kanadę. AFP podaje, że na wielu obszarach temperatura poniżej -50 stopni Celsjusza może utrzymywać się nawet przez dłuższy czas.

“Nigdy nie miałem do czynienia z zimnem, które trwa tak długo i na tak dużej przestrzeni. Mamy o 10-20 stopni niższe temperatury niż zazwyczaj o tej porze roku” – przyznaje Alexandre Parent z federalnej agencji meteorologicznej Environnement Canada.

Czytaj także: Nadciąga zima najsroższa od 100 lat! Rosja zamarznie.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow