Lider narodowców Białorusi potępia “żydowski” atak noblistki na Polaków

By Dział: Historia Społeczeństwo | 5 lipca 2016

Skandaliczna wypowiedź białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz, która oskarżyła Polaków o masowe mordowanie Żydów, spotkała się z potępieniem z zupełnie nieoczekiwanej strony. W obronie honoru Polski wystąpił najbardziej znany białoruski opozycjonista, lider narodowców Zenon Paźniak.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z czytelnikami na nowojorskim Brooklynie 12 czerwca br. Aleksijewicz oskarżyła Polaków o to, że gorliwie mordowali Żydów w czasie II wojny. “Wiecie co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda” – mówiła Aleksijewicz.

Zdaniem Zenona Paźniaka, wypowiedź noblistki świadczy o tym, że “Aleksijewicz w swojej nowej roli niczego sobie nie uświadomiła” i jego zdaniem, na uświadomienie to nie warto czekać, gdyż nigdy nie nastąpi.

“Ta pani z tupetem babci z telewizji komentuje wszystko co się da, niczego na ten temat nie wiedząc i na niczym się gruntownie nie znając” – ocenia przebywający na wygnaniu politycznym w USA Paźniak, któremu zawdzięczamy m.in. ujawnienie masowych mordów dokonanych przez Sowietów na Polakach i Białorusinach na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem.


“Dotychczas myśleliśmy, że to Niemcy zniszczyli Żydów w komorach gazowych, w Auschwitzach i w dołach egzekucyjnych. A tu proszę, co się okazało!” – szydzi “odkrycia” Aleksijewicz autor na swoim portalu Pazniak.info. Jego zdaniem, “mamy do czynienia ze stuprocentowym zniesławieniem”.

“Mam wrażenie, że pani ta w ogóle nie rozumie, co gada publicznie, nie odczuwa odpowiedzialności za słowa. Zrodziło się we mnie nawet podejrzenie, czy ta pani nie próbuje przypadkiem stworzyć konkurencji dla Żyrinowskiego i sprowokować Łotyszy, Litwinów, Ukraińców czy Polaków do wszczęcia przeciwko niej sprawy o zniesławienie” – zastanawia się Paźniak.


“Wówczas będzie się mogła jawić światu jako ofiara, wypowiadać swoje dyletanckie sentencje i cieszyć się poklaskiem takich samych dyletantów, jak ona” – uważa szef Konserwatywno – Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy.


Przy okazji przyłapuje Aleksijewicz na kolejnym kłamstwie, które wygłosiła na spotkaniu w Nowy Jorku, wmawiając jego uczestnikom, że na przełomie lat 80/90-ch była działaczką białoruskiego ruchu niepodległościowego i uczestniczyła w demonstracjach przeciwko władzy sowieckiej.

Tymczasem jedyny przypadek gdy zauważono ją na demonstracji miał miejsce w 1988 r. i była to… demonstracja rządowa przeciwko opozycji domagającej się ujawnienia prawdy o zbrodniach NKWD w Kuropatach. “Podczas tej demonstracji nikomu wówczas nieznana Aleksijewicz udzielała nawet wywiadu telewizyjnego, w którym popierała politykę KPZR” – przypomina Paźniak.

Jego zdaniem, od tamtego czasu mentalność i światopogląd Aleksijewicz niewiele się zmieniły. Jest jej daleko do wartości, które wyznają narody uwalniające się i uwolnione spod jarzma ZSRR i Rosji i próbuje ona tym narodom przypisać mentalność niewolniczą. Sama pisze wyłącznie po rosyjsku.

Lider białoruskich nacjonalistów apeluje, żeby pierwszej białoruskiej noblistki nie postrzegać jako wyrazicielki poglądów narodu białoruskiego, są to bowiem poglądy jedynie marginalnej jego części, podobnie jak nieznaczny jest wpływ Aleksijewicz na nastroje na Białorusi.

Przypomnijmy, że na oskarżenia noblistki pod adresem Polski odpowiedział także polski MSZ.

“Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego. Chciałbym przypomnieć, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci” – napisano w oświadczeniu resortu.

Protest zapowiada również Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, która zwalcza działania szkalujące Polskę i jej historię, szczególnie dotyczące udziału Polaków w II wojnie światowej, stosunku Polaków do Żydów i obozów koncentracyjnych.

Zobacz jak bialoruska noblistka obrażała Polaków.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow