To się w głowie nie mieści! Sztuczna inteligencja nauczyła się czytać ludzkie myśli

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 5 stycznia 2018

Japońscy naukowcy pokazali jak się to odbywa – donosi The Times.

Kiedyś Sherlock Holmes wyłącznie na podstawie obserwacji odtworzył przebieg myśli swojego przyjaciela Watsona. Kto mógł jednak przypuszczać, że to co dotychczas było tylko literacką fantazją, stanie się rzeczywistością?

Zespół uczonych pod kierunkiem Yukiyasu Kamitani z Uniwersytetu w Kioto stworzył sztuczną inteligencję (AI), która jest w stanie “zaglądać” w ludzkie umysły. Analizuje ona skany rezonansu elektromagnetycznego i przepływ krwi w mózgu.

Następnie na tej podstawie – dzięki m.in. sieci neuronowej – AI ustala co myśli dana osoba i na co w danej chwili patrzyła. Na razie są to proste obrazy – figury geometryczne, zwierzęta, różne przedmioty, ale jest oczywiste, że już wkrótce nawet bardzo skomplikowane ludzkie myśli nie będą w stanie ukryć się przed sztuczną inteligencją.


Do głowy przychodzą najbardziej przerażające scenariusze, w których może to zostać wykorzystane. Uczeni zapewniają jednak, że zamierzają używać sztucznej inteligencji np. do komunikowania się z osobami przebywającymi w szpitalach w stanie wegetatywnym.

“Wygenerowane przez sztuczną inteligencję obrazy odpowiadają obrazom pierwotnego bodźca. Są to zarówno obrazy naturalne, sztuczne kształty, jak i subiektywne treści wizualne” – informują japońscy naukowcy. Przyznają jednak, że różni ludzie są w różnym stopniu podatni na czytanie w ich myślach.


Czytaj także: Sztuczna inteligencja poza kontrolą? Roboty zaczęły rozmawiać we własnym języku!


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow