Ludzkość cofnęła się o kilka tysięcy lat (ZDJĘCIE DNIA)

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 5 stycznia 2018

Piktogramy i ideogramy – pismo ludzi pierwotnych i upośledzonych.

Trafnym spostrzeżeniem podzieliła się na Twitterze dziennikarka Zuzanna Dąbrowska. “Historia zatacza koło” – napisała, publikując emoticony i popularne ikonki Facebooka zestawione ze starożytnymi egipskimi hieroglifami.

Zarówno egipskich ideogramów, jak i bardziej prymitywnych piktogramów używano do określania całych słów, które nie były pisane literami, tylko przedstawione wprost, jako wyobrażenie istoty żywej, przedmiotu lub rzeczy.

Na przykład Słońce to hieroglif w kształcie koła z kropką w środku, dom – to rzut z góry budynku z zaznaczonym wejściem. Bardziej prymitywne piktogramy pojawiały się w kulturze amrańskiej, sumeryjskiej, elamickiej.


Dziś ikonkami i emoticonami Facebooka posługuje się co czwarty człowiek na Ziemi. Nie można nimi przekazać żadnych głębszych treści, ale są niezwykle wygodne, nie zależą od bariery językowej i dają nam złudne poczucie, że wypowiadamy się na dany temat.

Nieprzypadkowo piktogramy były już od dawna używane w psychiatrii w komunikacji z osobami upośledzonymi umysłowo, mającymi trudności w porozumiewaniu się i niezdolnymi do formułowania bardziej złożonych myśli lub wyrażania głębszych emocji.


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow