Obława, obława, na norweskie wilki obława! (FOTO)

By Dział: Społeczeństwo | 8 stycznia 2018

Wybiją je niemal do zera. Bo nie mają “norweskiego obywatelstwa”.

Sąd Miejski w Oslo wydał zgodę na zastrzelenie 42-ch wilków spośród 56-ciu, które pozostały jeszcze w tym kraju. Szef 100-osobowej grupy myśliwych Arne Sveen jest zadowolony i zapowiada, że “szybko rozprawi się” z tymi wilkami, które jeszcze pozostały – podaje norweski portal Newsinenglish.no.

Myśliwi wyruszyli już do prowincji Hedmark na południu Norwegii, aby tropić pozostałe jeszcze przy życiu wilki, korzystając z tego, że na śniegu ich ślady są znacznie lepiej widoczne. Pierwszego dnia zastrzelono od razu trzy, drugiego dnia – kolejne dwa i dobito trzeciego, który wcześniej został ranny. Do ostatniego piątku było już 10 zabitych wilków.

Dlaczego sąd pozwolił na tę rzeź? Gdyż uznał, że nie są to “wilki norweskie” tylko “ogólno-skandynawskie” – swobodnie przemieszczają się one bowiem między Norwegią i Szwecją. Eksterminacja wilków zaczęła się już wcześniej, ale na wniosek obrońców zwierząt z WWF Norwegia, sąd był zmuszony wstrzymać polowania. Teraz jednak je wznowił.


Obrońcy wilków alarmują, że wybicie niemal wszystkich może oznaczać, że ich populacja zniknie z Norwegii już na zawsze. Co ciekawe, wcześniej przez cztery kolejne dekady władze Norwegii robiły wszystko aby odtworzyć zagrożoną populację wilków w kraju i wydawały na to spore pieniądze.


Teraz jednak zwyciężyła argumentacja Ministerstwa Środowiska, lokalnych rolników i właścicieli gruntów, którzy skarżą się, że wilki wyrządzają im szkody i są groźne. Odbyły się nawet zorganizowane przez lobby myśliwych demonstracje z żądaniem wybicia wilków.


“Od 1800 r. w Norwegii nie odnotowano ani jednego ataku wilka na człowieka. Wilki są z natury nieśmiałe. Decyzja sądu jest skandaliczna” – odpierają te zarzuty ekolodzy z WWF w rozmowie z Norweską Telewizją i zapowiadają, że będą próbowali zakłócić polowania aby uratować przynajmniej ostatnie z ocalałych zwierząt.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow