“Kulturowa inwazja!” Zakaz nauki angielskiego w Iranie!

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 8 stycznia 2018

Chcąc się zemścić na Zachodzie władze w Teheranie postanowiły same sobie wyrwać język.

Irańska Państwowa Rada ds. Szkolnictwa zabroniła nauczania języka angielskiego we wszystkich szkołach podstawowych – zarówno rządowych, jak i społecznych – donosi Daily Express, cytując oświadczenie szefa tej Rady, Mehdiego Navida-Adhama.

Według niego, nauka angielskiego prowadzi do “kulturowej inwazji” Zachodu na irańskie dzieci i dlatego będzie zakazana. “W szkole podstawowej edukacja powinna służyć ugruntowaniu irańskiej kultury wśród uczniów” – uzasadniają władze w Teheranie ten zakaz, który wprowadzono na wniosek przywódców religijnych kraju.

Już w 2016 r. główny irański duchowny ajatollah Ali Chamenei ostrzegał, że nauka obcych języków “promuje zachodnią kulturę wśród dzieci i młodzieży”. “Zachodni stratedzy zaszczepiają młodemu pokoleniu swoje myśli i kulturę traktując to jako najtańszy i najskuteczniejszy sposób nowego kolonialnego ekspansjonizmu” – grzmiał ajatollah.


Oburzał się też, że “doszło już do tego, iż nauka angielskiego rozprzestrzeniła się nawet na nauczanie przedszkolne”. Teraz w końcu “zostanie to ukrócone”, a pretekstem do tego stały się niedawne masowe protesty uliczne w całym kraju, które zdaniem władz były podsycane przez Zachód, a szczególnie przez USA.

Oficjalnie władze nie przyznają, że do wprowadzenia zakazu nauki angielskiego skłoniła je właśnie fala zamieszek, w których zginęło 21 osób, a ponad tysiąc zostało aresztowanych, ale nikt nie ma wątpliwości, iż nie jest to tylko przypadkowa zbieżność w czasie.


Tak drastyczny krok świadczy, zdaniem obserwatorów, że władze w Teheranie naprawdę przestraszyły się wielkiej fali niezadowolenia społecznego i wykonują paniczne ruchy, rzucając na szalę nawet rozwój cywilizacyjny swojego kraju i skazując własne 80-milionowe społeczeństwo na całkowitą izolację.


Dodajmy, że według nieoficjalnych informacji, za rzekome podżeganie to protestów został też wcześniej aresztowany były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad. Miał on bowiem oświadczyć, że “Iran jest źle zarządzany, władze żyją w oderwaniu od problemów ludzi, nie mają pojęcia o rzeczywistości społecznej i uważają obywateli za ciemniaków”.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow