Od czerwca Chiny zaczynają sadzenie ziemniaków na Księżycu!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 9 stycznia 2018

Będą też wytwarzać tam tlen, żeby stworzyć mini-atmosferę.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) jeszcze wiosną ub. roku zapowiedziała stworzenie pierwszej uprawy ziemniaków na Srebrnym Globie. Chińczycy chcą sprawdzić, czy w ogóle coś tam wyrośnie, aby potem móc na miejscu produkować żywność i tlen dla załogi bazy księżycowej, którą chcą tam zbudować – pisze Daily Mail.

W ramach programu Chang’e 4, w czerwcu br. na ciemnej stronie Księżyca – w rejonie Basenu Bieguna Południowego – Aitken pojawi się więc chiński lądownik z sadzonkami kartofli i jajami jedwabników dostarczony przez rakietę Długi Marsz 4C.

Rośliny mają wytwarzać na Księżycu tlen, a jedwabniki – dwutlenek węgla, tworząc początek naturalnego mini-ekosystemu. Oczywiście na razie plantacje powstaną nie na pokrywającym powierzchnię Księżyca skalnym pyle, ale w specjalnych kapsułach z zapasem wody, w których ma panować odpowiednie dla takich upraw ciśnienie i oświetlenie.


Podobne próby hodowli ziemniaków w takich kapsułach z powodzeniem przeprowadzono już w centrum badań międzynarodowych w Limie – stolicy Peru. Stworzono tam dokładną symulację warunków panujących na Marsie i okazało się, że ziemniaki zaczęły kwitnąć!

Widać więc, że rośliny te potrafią świetnie adaptować się do ekstremalnych warunków. W Peru od dawna uprawia się je przecież nawet na jałowej i suchej pustynnej glebie. Jednocześnie ziemniaki mają bardzo dużo kalorii w stosunku do niewielkiej powierzchni jaka jest potrzebna do ich uprawy.


Chińczycy uznali więc, że to właśnie ziemniaki są idealnym produktem z punktu widzenia produkcji żywności dla załóg przyszłych stacji na Księżycu i Marsie.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow