Juncker przyznaje: wielka dziura w budżecie UE! “Piniędzy” nie ma i nie będzie?

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 9 stycznia 2018

Koniec ambitnych planów. Państwa członkowskie Unii muszą “wyskoczyć z dodatkowej kasy” – taką ponurą perspektywę przedstawił szef Komisji Europejskiej.

Na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej we wspólnym budżecie powstaje dziura i nie da się utrzymać rozwoju UE jeśli poszczególne kraje nie zaczną płacić większej składki – przyznał Jean-Claude Juncker na konferencji w Brukseli poświęconej finansowaniu Unii po Brexicie – podaje Daily Express.

Wśród zagrożonych dziedzin, na które zabraknie pieniędzy, szef Komisji Europejskiej wymienił m.in. wspólną europejską politykę obronną. “Musimy skądś pokryć straty w wysokości wielu miliardów euro, które powstaną po wyjściu płatnika netto, jakim była Wielka Brytania. Wiem, że nikt nie lubi płacić więcej, ale sytuacja jest trudna” – przyznał Juncker.

Zapewnił jednak, że jest przeciwny “drastycznym cięciom” w budżecie UE na politykę spójności i wspólną politykę rolną. “Ta polityka jest ciągle ważna, gdyż zmniejsza dysproporcje w zarobkach i standardzie życia krajów, które z niej korzystają” – zapewnił Juncker.


Pytanie jakie cięcia Junkcer uważa za “nie-drastyczne”. Tym bardziej, że już teraz sugeruje, iż “polityka spójności powinna być uproszczona i poprawiona”, a polityka rolna – “zmodernizowana, uelastyczniona i ograniczona tam, gdzie można”, co jak wiadomo w języku biurokratów zawsze oznacza nieuchronne cięcia.

Również unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger przyznał, że “mamy dziurę po stronie przychodów” i ocenił ją na 12-13 mld euro. “Tak czy siak będą cięcia” – ostrzegł. Przypomnijmy, że dotychczas Wielka Brytania pokrywała 11 proc. budżetu UE, a po 2020 r. jej wpłaty ustaną.


Oznacza to, że wpłaty pozostałych krajów członkowskich do budżetu UE musiałyby wzrosnąć z 1 proc. ich PKB do 1,2 proc. PKB. Tymczasem wiele państw UE nawet nie chce o tym słyszeć. Na domiar złego Rada Europejska domaga się znacznego zwiększenia środków na przyjmowanie imigrantów.


W reakcji na kurczenie się środków niektórzy członkowie Europejskiego Komitetu Regionów wpadli w panikę, gdyż obawiają się, że to właśnie ich prowincje padną ofiarą cięć w pierwszej kolejności.

Szczególnie zaniepokojone są regiony Cypru, hiszpańska Andaluzja i portugalska Madera. Żądają stworzenia dla nich specjalnego funduszu, który pokryje im straty z powodu Brexitu – podaje Daily Express.

Pierwszej dużej batalii o przyszły długoterminowy budżet UE możemy oczekiwać już w lutym br. na szczycie przywódców państw Unii. Przy okazji obserwatorzy oceniają, że groźny dla Polski pomysł stworzenia w UE osobnego budżetu strefy euro można już włożyć między bajki. Unijny komisarz ds. budżetu nazwał właśnie tę koncepcję “przestarzałą”.

Czytaj także: Włochy: “Po wygranych wyborach rezygnujemy z euro!” Brukselę zmroziło.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow