Skutek intensywnych kursów niemieckiego dla imigrantów: 43 tys. analfabetów

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 10 stycznia 2018

Po ich skończeniu nie potrafią ani pisać, ani czytać, ani mówić po niemiecku.

Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ujawniło dane, z których wynika, że 43 tys. imigrantów, którzy w ramach integracji przeszli specjalne intensywne kursy języka niemieckiego, po ich skończeniu jest kompletnymi analfabetami – donosi Westdeutsche Allgemeine Zeitung.

Po odbyciu 1300 lekcji nie potrafią oni ani trochę czytać, ani pisać po niemiecku i nie rozumieją niczego, co się do nich mówi. Określono ich jako “kompletnie niezdolnych do jakiejkolwiek nauki”.

A przecież władze Niemiec naprawdę się starały, tworząc dla nich za grube pieniądze specjalne kameralne klasy i wyznaczając dla nich najlepszych nauczycieli. Niedawno jedna z nauczycielek ujawniła, że również dzieci imigrantów są opóźnione, leniwe i zdemoralizowane. “Jak mam ich uczyć? Nie rozumieją po niemiecku! – przyznaje.


W ciągu ostatniego roku liczba uczestników tych “specjalnych kursów” wzrosła o 10 proc., ale tylko 17 proc. z tych “uczniów” zdołało opanować język niemiecki na elementarnym poziomie pozwalającym na znalezienie najprostszej pracy fizycznej.

Pozostali nie mają szans na żadną pracę w Niemczech, a najwięcej analfabetów jest wśród imigrantów z Iraku i Erytrei – podaje BAMF. W raporcie na ten temat niemieccy ekonomiści ostrzegają już otwarcie, że masowy napływ takich imigrantów, których trzeba do końca życia utrzymywać, będzie miał fatalny wpływ na długoterminowy rozwój gospodarczy Niemiec.


Potwierdzają to zresztą statystyki rynku pracy: tylko 3 proc. imigrantów, którzy przybyli do Niemiec w czasie największej fali imigracyjnej w 2015 r. znalazło zatrudnienie do końca 2016 r. Pozostałe 97 proc. to bezrobotni, żyjący na koszt opieki społecznej. A kolejne 500 tys. żyje na koszt państwa czekając na przyznanie azylu.


Jeden z “rekordów” w tym zakresie padł niedawno w powiecie Salzland w landzie Saksonia-Anhalt. Spośród 1530-tu osiedlonych tam imigrantów pracę znalazło tylko 56-ciu. Ale absolutny rekord pobito w drugim co do wielkości mieście Niemiec: Skutek szkoleń zawodowych w Hamburgu: 98 proc. imigrantów nie pracuje!

Czytaj także: Das ist Analphabetismus! Co 5-ty Niemiec po skończeniu podstawówki nie umie czytać i Skandynawia głupieje w tempie 0,23 pkt rocznie!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow