Sztuczna Inteligencja jest rasistką! Nie potrafi odróżnić goryli od Afrykanów

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo W popularnych | 13 stycznia 2018

Jedyne rozwiązanie: usunąć z Internetu wszystkie zdjęcia małp.

Czarnoskóry programista był w szoku kiedy przeglądając w 2015 r. zasoby Google Photos natknął się na własne zdjęcie z przyjacielem podpisane: “goryle”. Zarządzająca kolekcją Sztuczna Inteligencja nie potrafiła bowiem odróżnić ich od małp – donosi serwis Wired.com.

Google przeprosiło mężczyznę i zapewniło, że wprowadzi poprawki, dzięki którym takie błędy nie będą się powtarzać. Jednak po upływie dwóch lata sztuczna inteligencja nadal nie jest w stanie nauczyć się odróżniać Murzynów od goryli i innych małp człekokształtnych.

Serwis fotograficzny nie miał więc innego wyjścia jak w ogóle usunąć naczelne ze swoich zasobów i słownika. Tak więc przeglądając kolekcję Google Photos redaktorzy portalu Wired stwierdzili, że o ile wśród tysięcy zdjęć można znaleźć najróżniejsze zwierzęta – pandy, pudle itd., to po wpisaniu: “goryl”, “szympans” czy “małpa” pojawia się komunikat: “brak wyników”.


Naszym zdaniem, należałoby sprawdzić, czy Sztuczna Inteligencja wykorzystywana w technologiach rozpoznawania twarzy, elektronicznych personalnych asystentach, czy autonomicznych samochodach bez kierowcy – nie jest przypadkiem rasistką.

Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow