Premier Norwegii: “Jeśli Szwecja upadnie, zamkniemy granicę! Nikogo nie wpuścimy”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 13 stycznia 2018

“Jesteśmy gotowi na najgorszy scenariusz” – przyznaje szefowa norweskiego rządu.

Konserwatywna premier Norwegii Erna Solberg ostrzegła, że jej kraj zerwie Konwencję Genewską ONZ, zamknie granicę ze Szwecją i nie przyjmie stamtąd żadnych uchodźców, jeśli państwo to upadnie w wyniku kryminalnego chaosu wywołanego napływającym tam tłumem imigrantów.

Jak donoszą duńska gazeta Berlingske i portal Speisa, szefowa norweskiego rządu ostrzegła w wywiadzie, że jej kraj “jest przygotowany na najgorszy scenariusz”. Według niej, istnieje bezpośrednie zagrożenie, że układ z Schengen i system azylowy w Szwecji załamią się.

Gdyby tak się stało Norwegia musi wprowadzić prawo nadzwyczajne – uważa pani premier, która przygotowała projekt specjalnej ustawy, która pozwoli na odrzucenie wszystkich wniosków azylowych składanych przez ludzi uciekających z obszarów ogarniętych konfliktem w Szwecji, ale także np. z Rosji.


“To jest środek nadzwyczajny na wypadek, gdyby wszystko się załamało. Nie pozwolimy aby oni wszyscy uciekali do Norwegii, która już dziś jest dla wielu z nich ostatnim punktem docelowym. Takie mamy bowiem położenie na samym szczycie Europy” – tłumaczy premier Solberg.

Wkrótce nowa ustawa pozwalająca na zerwanie Konwencji ONZ ws. Uchodźców trafi do norweskiego parlamentu i zdaniem obserwatorów, zostanie poparta przez zdecydowaną większość deputowanych, podobnie jak obecne zaostrzenie polityki azylowej przez Norwegię. Czytaj: Dania i Norwegia wstrzymują imigrację! “Nie będziemy jak Szwecja”.


Mimo to rząd Norwegii jest ostro krytykowany przez miejscowe środowiska i media lewackie. Norweskie Stowarzyszenie Adwokackie twierdzi, że plany rządu to “jawne naruszenie zobowiązań międzynarodowych Norwegii”.


Odrzucanie wniosków Szwedów ubiegających się o azyl bez ich rozpatrywania to pogwałcenie Konwencji Genewskiej – oburzają się adwokaci. Premier Erna Solberg broni jednak twardo swojego stanowiska. “Musimy być gotowi na najgorszy scenariusz. Jeśli inne mechanizmy w Europie nie działają, musimy je odrzucić” – ostrzega.

Gazeta Berlingske przypomina w związku z tym, że rząd Danii nie zdecydował się na wprowadzenie u siebie podobnych rozwiązań, ale władze w Kopenhadze przyznają, że “bardzo uważnie studiują” norweskie przepisy o planowanym prawie nadzwyczajnym.

Czytaj więcej: Nagła fala z Północy! Imigranci masowo uciekają z Danii i Norwegii (WIDEO).

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow