Włochy: “Albo Unia ustąpi, albo wychodzimy! W końcu to nie Chrystus ją stworzył”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 16 stycznia 2018

Brytyjski Brexit to dla nas świetny przykład – mówi włoska prawica, która w marcu wygra wybory i będzie rządzić krajem.

Włoska Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd, które są zdecydowanymi faworytami w nadchodzących wyborach w tym kraju, kompletnie przyparły Brukselę do muru. Po raz pierwszy włoscy politycy otwarcie ogłosili, że wzorem Wielkiej Brytanii chcą wyjść z Unii Europejskiej. Porzucą także strefę euro, jeśli Unia nie spełni ich żądań – donosi Daily Express.

“Brexit powinien dać Włochom do myślenia. Brytyjczycy dokonali słusznego wyboru bo obywatele zawsze mają rację. Zrobili to, choć mieli uprzywilejowaną pozycję w UE – własną walutę, szczelne granice i bardziej niż my korzystali z unijnych funduszy. A mimo to uznali, że wolą wyjść” – mówi lider Ligi Północnej i kandydat na nowego premiera Włoch Matteo Salvini w telewizji LA7.

“Tymczasem my wpłacamy więcej niż dostajemy, a nasze granice są dziurawe jak durszlak. Zaledwie przez kilka pierwszych dni stycznia przybyło do nas ponad tysiąc kolejnych imigrantów” – wylicza Salvini.


“My jesteśmy współzałożycielami Unii, sercem Europy. Więc albo nasza pozycja w UE się zmieni, albo jaki sens dalej na nią płacić? Albo Bruksela powie “tak” na nasze żądania, albo będę zmuszony bronić ekonomicznych interesów Włochów” – ostrzega włoski polityk.

“Unia Europejska to nie Pismo Święte. Nie została na wieki ustanowiona przez Chrystusa” – podkreśla Salvini. Jego zdaniem, również wprowadzenie euro we Włoszech było złą decyzją. Podobnego zdania jest Luigi Di Maio, lider drugiego prowadzącego w sondażach ugrupowania – Ruch Pięciu Gwiazd.


“W referendum będą głosował za wyjściem Włoch ze strefy euro, gdyż Europa nie chce nas słuchać” – zapowiada. “Po wygranych wyborach złożę Brukseli pakiet propozycji, które sprawią, że pozycja Włoch w ramach wspólnej waluty będzie uprzywilejowana. Jeśli je odrzucą, będę głosował za wyjściem” – zapowiada Di Maio, cytowany przez agencję ANSA.


Eksperci Ruchu Pięciu Gwiazd mają już zresztą gotowy plan finansowy wyjścia ze strefy euro i ponownego wprowadzenia włoskiego lira jako waluty. Czytaj: “Po wygranych wyborach rezygnujemy z euro!” Brukselę zmroziło.

Wszystko wskazuje więc, że zapowiedziane na 4 marca br. wybory parlamentarne we Włoszech mogą być decydującym momentem dla dalszego istnienia Unii Europejskiej. Jest bowiem oczywiste, że jeśli Włosi pójdą śladem Wielkiej Brytanii, to będzie już tylko kwestią czasu kiedy zaczną “sypać się” kolejne państwa członkowskie UE.

Paradoksalnie okazuje się więc, że jedyną nadzieją Brukseli na zatrzymanie Włoch w Unii Europejskiej jest powszechnie krytykowany wcześniej przez euro-lewicę były premier Silvio Berlusconi, lider prawicowej partii Forza Italia.

Jest bowiem szansa, że jeśli uzyska dobry wynik to uda mu się stworzyć nowy gabinet z rządzącą obecnie centro-lewicową i pro-unijną Partią Demokratyczną, która samodzielnie nie ma w tych wyborach żadnych szans.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow