I po smogu! Chiny ustawiły 115-metrowy mega-oczyszczacz powietrza

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 17 stycznia 2018

Kiedy takie wieże powstaną także w naszych miastach?

Chińskie władze w prowincji Shaanxi znalazły rewelacyjny sposób na poradzenie sobie z zanieczyszczeniem powietrza. W mieście Xian zbudowały gigantyczny 115-metrowy oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu olbrzymi smog unoszący się nad tym miastem został znacznie zredukowany – podaje South China Morning Post.

Jak to działa? Wieża stoi nad szklarniami wielkości wielkości połowy boiska. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do środka i podgrzewane energią słoneczną. Dzięki temu unosi się w górę wieży, gdzie przechodzi przez szereg filtrów, które je oczyszczają, a następnie jest wypuszczane na zewnątrz.

Codziennie wieża wytwarza 10 mln metrów sześciennych czystego powietrza. “Dzięki temu urządzeniu udało nam się znacząco poprawić jakość powietrza na obszarze 10 km kwadratowych” – mówi z dumą szef tego projektu Cao Junji z Chińskiej Akademii Nauk. Potwierdzają to odczyty z 12-tu czujników mierzących zanieczyszczenie powietrza w okolicach wieży.


W najbliższym czasie takie wieże zaczną więc z pewnością masowo powstawać w całych Chinach, gdzie według pisma medycznego The Lancet w 2015 r. na skutek zanieczyszczenia powietrza zmarło prawie 2 mln ludzi.

W Pekinie stężenie toksycznych pyłów potrafi osiągnąć 300 mikrogramów na metr sześc., gdy maksymalna dopuszczalna norma Światowej Organizacji Zdrowia to 25 mikrogramów.


Reporters.pl


Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow