Ukraińska droga przez mękę. Poziom zniszczeń: 97 proc.

By Dział: Gospodarka i Pieniądze W popularnych | 11 lipca 2016

Ze 170 tys. km dróg na Ukrainie aż 97 proc. jest zniszczonych – takie szokujące dane podał minister infrastruktury Władimir Omeljan. Aby uniknąć komunikacyjnej i gospodarczej katastrofy władze w Kijowie postanowiły dopuścić zagranicznych inwestorów do budowy płatnych autostrad.

“Południe kraju jest kompletnie zniszczone. Na drogach nie tylko nie ma już asfaltu, nie ma nawet podłoża. Tragiczna sytuacja jest także w Karpatach. Piękne widoki, doskonałe warunki dla turystyki, tylko ludzie nie mają jak dojechać” – przyznaje minister.

Z kolei na wschodzie kraju, gdzie trwa wojna, drogi są zniszczone zarówno w wyniku działań bojowych, jak i ciągłego ruchu ciężkich pojazdów wojskowych. 90 proc. dróg Ukrainy nie remontowano od 30 lat. “Niestety, nasza infrastruktura transportowa zastygła na poziomie lat 90-ch. Do tego przestarzała kolej, przestarzałe porty” – mówi Omeljan.

Jest tak źle, że stan dróg Ukraińcy wymieniają już w sondażach na drugim miejscu wśród największych problemów kraju, tuż po zapewnieniu bezpieczeństwa i zakończeniu wojny, często uznając to za kwestię ważniejszą nawet od służby zdrowia i walki z korupcją.


Fatalne drogi paraliżują też rozwój przemysłu ciężkiego i grożą utratą przez Ukrainę pozycji dużego eksportera zboża, którego nie daje się dowieźć do portów nad Morzem Czarnym.

Miejscowe firmy budują drogi na fatalnym poziomie, dostawcy oferują złe materiały, a środki z budżetu na ten cel – w tym roku 770 mln USD – znikają w kieszeniach skorumpowanych urzędników i utykają z powodu biurokratycznych procedur.


Aby temu zaradzić władze w Kijowie postanowiły właśnie całkowicie zliberalizować procedurą przetargową na budowę i remont dróg, dopuszczając zagranicznych wykonawców i podwykonawców – donosi Bloomberg.


Minister Omeljan zapowiada także rozdawanie koncesji na budowę płatnych dróg i autostrad. Ukraina zwróciła się także do Banku Światowego o pomoc w opracowaniu planu poprawy infrastruktury drogowej.

Czy zagraniczni inwestorzy i wykonawcy uratują ukraińską infrastrukturę komunikacyjną? Z pewnością jej nie pogorszą – tego bowiem nie da się już bardziej zepsuć.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow