Jaka będzie Ziemia i Polska gdy cały lód się roztopi? (WIDEO, FOTO)

By Dział: Katastrofy Nauka i Odkrycia W popularnych | 23 stycznia 2018

Kiedy to się stanie? Tu zdania naukowców są podzielone. Ale jeśli już się stanie to kto ucierpi najbardziej?

Na Ziemi jest 30 mln km kw. lodu – na biegunach i w wielkich górskich lodowcach. Gdyby cały się roztopił, poziom mórz i oceanów wzrośnie o 65 metrów. Średnia temperatura na całej Ziemi musiałaby w tym celu osiągnąć 26 stopni Celsjusza.

Kiedy to się stanie? Część uczonych twierdzi, że potrzeba na to ponad 5 tys. lat, ale gazy cieplarniane w atmosferze znacznie przyspieszają ten proces, czego mieliśmy niedawno przykład w postaci oderwania się wielkiego kawałka Antarktydy. Wyznawcy teorii globalnego ocieplenia są więc przekonani, że nastąpi to znacznie szybciej.

Według danych NASA, rok 2017 był jednym z najbardziej gorących w całej historii prowadzonych obserwacji meteorologicznych, mordercze upały odczuła cała południowa Europa. Warto więc przypomnieć słynną mapę National Geographic, która pokazuje jak zmieni się nasza planeta, jeśli roztopi się cały lód.


Europa. Londyn i wschodnia Anglia pozostaną tylko we wspomnieniach. Wenecja ostatecznie pogrąży się w Adriatyku. Zniknie Holandia z Amsterdamem, spora część Belgii, większość Danii i krajów bałtyckich z Rygą i Tallinnem, również Sztokholm, Helsinki, północne Niemcy i zachodnie wybrzeże Francji.

Na Ukrainie wody zaleją Odessę i Chersoń, a Krym stanie się niewielką wyspą. Morze Kaspijskie połączy się przesmykiem z Morzem Czarnym, a przy okazji pochłonie olbrzymią część nizin środkowej Rosji.


W Polsce do zatopienia “przewidziane są”, oczywiście, Żuławy i niemal całe wybrzeże Bałtyku. Najbardziej ucierpi Pomorze Zachodnie, Wielkopolska i obecne Województwo Lubuskie. Wyżej położone dzielnice Poznania mają szansę zostać morskim portem.


Azja. Chiny będą największym przegranym – pod wodą zniknie terytorium, na którym mieszka obecnie 600 mln ludzi. Zatopiony zostanie Bangladesz, duża część wybrzeża Indii oraz Iraku z Bagdadem.

Ameryka Północna. Woda zaleje całe wschodnie wybrzeże USA z Nowym Jorkiem i Florydą. W Kalifornii okolice San Francisco zamienią się w archipelag wysepek.

Ameryka Południowa. Dorzecze Amazonki i rzeki Paragwaj zamienią się w wielkie atlantyckie zatoki. Zagłada czeka Buenos Aires, część Urugwaju i Paragwaju. Na północy Morze Karaibskie pochłonie dużą część wybrzeża Kolumbii i Wenezueli.

Afryka. W porównaniu z innymi kontynentami zostanie zalana najmniej. Największe ofiary to Kair i Aleksandria, które zatopi Morze Śródziemne. Ale jeśli rzeczywiście nastąpi duży wzrost temperatury to i tak cała Afryka stanie się miejscem nie nadającym się do życia.

Australia. Straci sporo wybrzeży, na których mieszka dziś większość ludności tego kraju. Za to “zyska” nowe wewnętrzne morze.

Antarktyda. Tarcza lodowa wschodniej Antarktydy jest na tyle potężna, że przeżyła już w dziejach kilka klimatycznych kataklizmów. Będzie topić się powoli, gdyż w ciepłym powietrzu znajduje się dużo pary, która zacznie “powracać” w postaci śniegu.

Ale prędzej czy później nawet ten gigant się roztopi i powróci do wyglądu z epoki eocenu, kiedy Antarktydę porastały subtropikalne lasy. Gorszy los czeka zachodnią Antarktydę, której spora część leży poniżej poziomu morza. Ciepłe wody oceanu podtopią od dołu lodowe góry, które w końcu runą do wody.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow