Niemiecka kindersztuba. Wbijają chore dzieci w ciężkie “kaftany spokoju”! (WIDEO, FOTO)

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 25 stycznia 2018

Powstań Niemcu, zrzuć kaftany?

Rodzice i psychiatrzy w szoku. Nie mogąc opanować przeszkadzających w zajęciach dzieci z ADHD, w 200-tu szkołach w Niemczech zaczęto zakładać im ciężkie 6-kilogramowe kamizelki wypełnione piaskiem, aby powstrzymać ich nadpobudliwość – podaje Daily Mail.

Dla mniej żywiołowych dzieci są też lżejsze wersje tych “kaftanów spokoju” – obciążenie zaczyna się od 1,2 kg. Dyrekcje szkół zapewniają, że jest to skuteczny i o wiele prostszy sposób niż stosowanie środków psychiatrycznych. “Dzieci uwielbiają je nosić” – zapewnia nauczycielka Gerhild de Wall ze szkoły w Hamburgu. Spróbowałyby nie uwielbiać?

Rodzice i lekarze są jednak oburzeni. Ich zdaniem, jest to forma “stygmatyzacji chorych dzieci”, a kamizelki te przypominają kaftany bezpieczeństwa dla groźnych szaleńców w psychiatrykach. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest to forma tortur.


“Jak można kazać dziecku – za to że jest chore – siedzieć w kamizelce, która powoduje ból, sprawia że wygląda ono jak idiota i jest narażone na śmiech kolegów?” – pyta jedna z oburzonych matek. “To wątpliwe etycznie rozwiązanie” – przyznaje Michael Schulte-Markwort, dyrektor dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Hamburgu.


Okazuje się jednak, że niektórzy rodzice je chwalą. “Mój syn nosi kamizelkę o wadze 2 kg. Sam chętnie ją zakłada, bo dzięki temu może się łatwiej skoncentrować i uczestniczyć w lekcjach” – zapewnia Barbara Truller-Voig, matka 9-latka z ADHD.


W tej sprawie zabrał jednak głos nawet sam producent tych kamizelek ostrzegając, że nie wolno ich traktować jako cudownej metody rozwiązywania problemów z koncentracją chorych dzieci, gdyż przede wszystkim potrzebują one terapii. Nie wolno też zakładać im takich kamizelek wbrew ich woli i bez zgody pediatry.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow