Najgrzeczniejszy ptak świata. I bardzo dziwny (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 1 lutego 2018

Widzieliście kiedykolwiek coś takiego?

Trzewikodziób, bo i nim mowa, mieszka w Sudanie, Ugandzie, w dorzeczu rzeki Kongo i na brzegach jeziora Czad. Wygląda trochę jak skrzyżowanie bociana z pelikanem i czaplą. Jest to chyba najbardziej przyjaźnie nastawiony do ludzi ptak na świecie – nie tylko pozwala im się zbliżać i głaskać, ale także – kłania się, za każdym razem odpowiadając ukłonem na ukłon.

Niewątpliwie jego największy atut to potężny dziób, który służy mu do polowania na ryby, ale czasem nawet na małe krokodyle! Kiedy natomiast się przestraszy lub coś go podnieci, kłapie tym dziobem przeraźliwie, co przypomina trochę bociani klekot.

Na świecie pozostało już tylko ok. 5 tys. tych dziwnych ptaków i nie wolno na nie polować. Ale i tak są nadal pożerane przez ludzi, a także łapane do ogrodów zoologicznych – kosztują po 20 tys. USD. W niewoli nie chcą się jednak rozmnażać.


Wiele afrykańskich ludów wierzy, że kiedy płynie się łódką i tylko wspomni się nazwę tego ptaka, natychmiast zerwie się straszna burza. Rysunki przedstawiające trzewikodzioby możemy też spotkać w egipskich grobowcach z 3500 r. p.n.e.Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow