Szczepionka na raka! Przełomowe odkrycie uczonych z USA. “Możemy wyleczyć każdy nowotwór”

Wydział Medyczny Uniwersytetu Stanforda w USA opublikował informację o szczepionce przeciwko rakowi, która całkowicie eliminuje nowotwory u myszy.

Podając takie informacje zawsze zwracamy szczególną uwagę na wiarygodność źródła, aby nie wywoływać niepotrzebnych nadziei u chorych. W tym przypadku źródło jest bardzo wiarygodne: specjalistyczny portal medyczny Uniwersytetu Stanforda.

Naukowcy z tej uczelni twierdzą, że aktywowanie tzw. limfocytów T w guzach eliminuje nawet odległe przerzuty u myszy i zapobiega powstawaniu nowotworów w przyszłości. Teraz uczeni rekrutują ludzi chorych na chłoniaki w celu przetestowania na nich nowej metody leczenia w warunkach klinicznych.

Wstrzyknięcie niewielkich ilości dwóch czynników stymulujących odporność bezpośrednio do guzów u myszy eliminuje u nich wszystkie ślady nowotworu, w tym odległe i nieleczone przerzuty – informują badacze ze Stanford University School of Medicine. Metoda jest skuteczna w przypadku różnych rodzajów nowotworów.


Uczeni twierdzą, że wystarczy wstrzyknięcie bardzo małej ilość leku – kilku mikrogramów, a więc milionowych części grama bezpośrednio do guza. Terapia jest szybka, stosunkowo niedroga i prawdopodobnie nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

“Używając dwóch substancji jednocześnie udaje nam się wyeliminować guzy w całym ciele” – mówi prof. onkologii dr Ronald Levy. Według niego, dzięki tej technice nie ma potrzeby identyfikacji specyficznych celów immunologicznych poszczególnych nowotworów, ani aktywacji całego układu immunologicznego pacjenta.


Lek przetestowano już na 90-ciu myszach z chłoniakiem. Całkowicie wyleczono 87 z nich, a u trzech pozostałych nowotwór wprawdzie powrócił, ale ponownie zmalał po drugim leczeniu. Podobne wyniki zaobserwowano u myszy z guzami piersi, jelita grubego i czerniakami.


Co więcej – szczepionka zadziałała prewencyjnie, zapobiegając kolejnym nowotworom w przyszłości. Jeden z tych dwóch nowych środków został już zatwierdzony do stosowania u ludzi. W styczniu br. rozpoczęto testy kliniczne drugiego środka na pacjentach z chłoniakiem.

Prof. Levy jest pionierem w dziedzinie immunoterapii nowotworowej. Badania w jego laboratorium zaowocowały już m.in. opracowaniem rytuksymabu – leku będącego ludzko-mysim chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow