Spleśniały chleb, bieda, samotność. Oto codzienność Polaków na Ukrainie (WIDEO)

By Dział: Historia Społeczeństwo W popularnych | 2 lutego 2018

Poruszającą historię Polek z dawnych Kresów Wschodnich pokazuje Studio Wschód TVP.

Pod hasłem: “Polacy na Kresach” kryją się nie tylko patriotyczne tradycje, wspaniała wielosetletnia kultura i zabytki. To nie tylko gehenna, którą wycierpieli z rąk sowietów, banderowców, Niemców. To często także tragiczna dzisiejsza codzienność w biedzie i nędzy, w krajach, gdzie władze nie troszczą się o los starych ludzi.

Nie do wszystkich mogą dotrzeć polskie służby konsularne, nie do wszystkich trafiają też wolontariusze, tacy jak ci ze Studia Wschód, którzy pomagają Polakom na Kresach od dawna i zamieścili to smutne nagranie. Jeśli chcecie za pośrednictwem Studia Wschód przyłączyć się do tej pomocy – wejdźcie na ich stronę i wesprzyjcie.


A dla wszystkich, którzy chcą pomagać – muzyczny prezent. Oto śp. Pani Anastazja Jankowska z Wolicy koło Tarnopola – 96-letnia Polka, która przez całe życie opiekowała się tamtejszym cmentarzem, gdzie spoczywa jej mąż i 43-ch innych Polaków zamordowanych przez UPA w 1944 r.

Schorowana i niewidoma, nigdy nie zapomniała o Ojczyźnie, ani polskich pieśni. Śpiewa dla was Rotę i przyznajcie, że mimo tak podeszłego wieku, głos i słuch zachowała wspaniały. Zmarła wkrótce potem, w listopadzie 2016 r. Kto teraz zadba o jej grób?Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow