Uczonym udało się uwięzić światło! Zatrzymali je w miejscu

Wkrótce zrobią to samo z dźwiękami. Zatrzymują, a potem puszczają ponownie.

Każdy pamięta ze szkoły, że światło w próżni porusza się z prędkością 300 tys. km/sekundę i że nic nie może być szybsze. Ale żeby zatrzymać światło w miejscu? Tego jeszcze nie było. Sztuka ta udała się właśnie uczonym z Izraela i Brazylii i prawdopodobnie oznacza wielką rewolucję w świecie technologii – donosi portal fizyków Phys.org.

Aby uwięzić światło naukowcy wykorzystali kryształy i ultra-zimne chmury atomów. W opisie swojego eksperymentu pokazują jak w pewnych “wyjątkowych punktach” dwa różne strumienie światła łączą się i symetrycznie oddziałują wzajemnie w specjalnych falowodach, w wyniku czego światło zostaje w końcu zatrzymane w miejscu.

W odróżnieniu od innych metod, których próbowano używać wcześniej do “łapania światła”, gdzie większość fali była bezpowrotnie tracona, nowa metoda jest bezstratna. Całe światło można zatrzymać w miejscu, a następnie puścić je dalej. Jego natężenie pozostaje stałe.


Dzięki temu rozwiązaniu można też w prosty sposób regulować prędkość światła poprzez wzmacnianie lub osłabianie poszczególnych parametrów. Metoda ta może być dostrojona do pracy z dowolnym zakresem częstotliwości światła i szerokości pasma, co z pewnością zostanie wykorzystane w wielu przyszłych technologiach.


Uczeni Tamar Goldzak i Nimrod Moisiejew z Instytutu Technologii Izraela oraz Aleksiej Mailybajew z Instytutu Matematyki Czystej i Stosowanej w Rio de Janeiro opublikowali wyniki swojego eksperymentu w Physical Review Letters. Ich zdaniem, metoda ta może być stosowana także w przypadku fal akustycznych i właśnie zamierzają dokładniej zbadać te możliwości.


Jeśli okaże się, że możliwe jest zbudowanie urządzeń, które zatrzymują światło i dźwięk w miejscu, a następnie ponownie je “puszczają”, już wkrótce rynek technologii może się całkowicie zmienić, w tym także komputerowych i audio-wizualnych.

Tylko nie pytajcie nas, co się dzieje z czasem, kiedy światło staje w miejscu. Poproście lepiej o to kogoś, kto ma Nobla z fizyki.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow