Niemiecka badaczka dziwi się, że “Polacy nie protestowali przeciwko mordom na Żydach”

By Dział: Historia W popularnych | 9 lutego 2018

A jak niby mieli protestować?

Stefanie Schüler-Springorum z Centrum Badań nad Antysemityzmem Uniwersytetu w Berlinie twierdzi, że Polacy byli antysemitami i dlatego w czasie II wojny nie protestowali kiedy Niemcy masowo mordowali Żydów.

“Wśród ludności polskiej był bardzo rozpowszechniony antysemityzm, który doprowadził do tego, że nie było protestu przeciwko masowemu mordowi i tak mało było pomocy dla prześladowanych polskich Żydów” – ocenia badaczka w wywiadzie dla “Süddeutsche Zeitung”. Dodaje jednak, że “nie inaczej było też w Niemczech i prawie we wszystkich krajach europejskich”.

Jak bardzo trzeba nie znać historii i nie rozumieć czym była II wojna, aby wygłaszać takie brednie? A jak niby Polacy mieli “protestować”? Badaczka zapewne wyobraża sobie, że pod niemiecką okupacją Polacy mogli demonstrować na ulicach i wysyłać petycje z protestami do Hitlera. Może nawet wznosić barykady i rzucać koktajlami Mołotowa, jak obecnie Antifa w Niemczech?


Również kłamstwem jest stwierdzenie, że “tak mało było pomocy dla Żydów”. Skala tej pomocy – często za cenę własnego życia – była bowiem ogromna, znacznie większa niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. 7 tys. Polaków odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata o czymś chyba świadczy, a to i tak niewielki odsetek tych, którzy ratowali Żydów.

Niestety, również dla wielu z tych Żydów, którzy przeżyli Holokaust, Polacy są winni bo obozy koncentracyjne znajdowały się na polskiej ziemi. Wystarczy przytoczyć wypowiedzi żydowskich demonstrantów, którzy wdarli się właśnie do polskiej ambasady w Tel Awiwie:


“Powinniście się wstydzić za siebie. Uciekłem z Auschwitz i wciąż płaczę każdej nocy myśląc o tym, co przeżyłem. Wielu takich jak ja nie przetrwało i nigdy nie zapomnimy, że naziści masakrowali nas na waszej polskiej ziemi” – krzyczał Shalom Steinberg, 95-letni Żyd ocalały z Holokaustu.


“Jak to możliwe, że przeszło takie prawo (o IPN – red.), skoro Polacy nie zrobili nic, by nam pomóc?” – pytał inny protestujący Motke Lieber. Pod polską ambasadą pojawił się też transparent: “Polaki, my pamiętamy co nam zrobili”.

Niestety, z tymi ludźmi nie da się już dyskutować. Nie przekona ich, że Niemcy nie pytali przecież Polaków o zgodę na budowę obozów, że Polska została zbrojnie podbita i była okupowana i że to nie Polacy w tych obozach mordowali. Nie chcą też słyszeć o tym, że Polacy także byli ofiarami i że ratowali Żydów. Oni wiedzą swoje: “to Polacy im zrobili”.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow