Groźny rak – mutant uciekł z Niemiec i atakuje cały świat! “Jest jak nowotwór” (FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 10 lutego 2018

Sam się masowo klonuje i pożera wszystko na swojej drodze.

Jeszcze 25 lat temu raków marmurkowych nie było wcale. Powstały sztucznie w wyniku krzyżówki lub mutacji genetycznej. Trzymane początkowo tylko w niemieckich akwariach, w jakiś sposób przedostały się na Madagaskar, a stamtąd dokonały inwazji na całą Afrykę i Europę – donosi New York Times.

Pożerają wszystko, co napotkają na swojej drodze – małe ryby, owady, ślimaki, zgniłe liście, dewastując środowisko i wypierając wszystkie inne odmiany raków. Rozmnażają się bez pomocy samców – tworzą wielkie kolonie składające się wyłącznie z samic, które same zapładniają składane przez siebie setki jaj.


Poruszają się głównie nocą dzięki rosnącym na ich głowach “lampom”, które oświetlają im drogę. Nie boją się ludzi – nie tylko przed nimi nie uciekają, ale same się zbliżają – mówi dr Frank Lyko, który od pięciu lat bada ten nowy gatunek i uważa, że są to najbardziej niesamowite stworzenia żyjące dziś na Ziemi.

Na Madagaskarze są już miliony raków marmurkowych. Chcąc powstrzymać ich inwazję Unia Europejska wprowadziła zakaz handlu, przewozu i hodowli tych skorupiaków, gdyż jeszcze w latach 90-ch można je było bez problemu kupić w niemieckich sklepach zoologicznych.Ale jest już chyba za późno na powstrzymanie raków marmurkowych w Europie. Można je już spotkać w niemieckich jeziorach, gdzie prawdopodobnie wyrzucili je sami właściciele, przerażeni tempem ich rozmnażania. Okazuje się jednak, że raki marmurkowe mogą być przydatne do… leczenia raka, czyli w terapii antynowotworowej.

Według genetyka Jeana Francoisa Flota, rozprzestrzenianie się raków marmurkowych w środowisku bardzo przypomina tworzenie się nowotworu w ludzkim ciele. Naukowcy mają więc nadzieję, że dzięki analizie ich DNA uda się stworzyć skuteczne leki antynowotworowe – podaje ScienceMag.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow