Wymiana szpiegów na granicy Rosji z Estonią (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 12 lutego 2018

“Nowy Stirlitz” wrócił do Rosji.

Schwytany przez służbę bezpieczeństwa Estonii KAPO rosyjski szpieg Artiom Zinczenko został w sobotę wymieniony na granicy na zatrzymanego przez Rosjan estońskiego biznesmena – donosi BuzzFeed.

Dwa lata temu Zinczenko usłyszał wyrok pięciu lat więzienia za szpiegostwo przeciwko Estonii i jej sojusznikom z NATO. Był to już 10-ty rosyjski szpieg schwytany przez estońskie służby w ciągu ostatnich 9-ciu lat, ale pierwszy który pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Pozostali szpiegowali dla FSB.

Werbując go GRU zagrało na jego patriotycznych uczuciach wobec Rosji – jego ojciec i dziadek służyli w armii sowieckiej, a jego pradziadek był nawet w słynącym z brutalności sowieckim kontrwywiadzie wojskowym Smiersz podczas II wojny.


Zinczence powiedziano, że zostanie “nowym Strirlitzem” – takim samym jak słynny szpieg z sowieckiego serialu “Siedemnaście mgnień wiosny”. Wydało mu się to bardzo romantyczne – zgodził się. Pod przykrywką biznesmena osiedlił się w Estonii, gdzie po rozpadzie ZSRR została jego rodzina.

Wyposażony w dwa laptopy, 4 telefony komórkowe i zewnętrzny dysk twardy przez 7 lat zbierał informacje o estońskiej infrastrukturze wojskowej i strategicznych obiektach, a także o wyposażeniu i ruchach oddziałów NATO w tym kraju. Nie wiadomo jakie dokładnie informacje wykradł – zostało to bowiem utajnione. Wpadł dlatego, że nie miał profesjonalnego przeszkolenia.


Teraz został wymieniony na granicy na estońskiego biznesmena Raivo Susi, którego służby Rosji aresztowały w lutym 2016 r. na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, gdy był w drodze do Azji Środkowej. Oskarżono go o szpiegostwo i skazano na 12 lat więzienia. Wiadomo, że zajmował się przemysłem lotniczym, KAPO nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy był też szpiegiem.


Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow