Walczył przeciwko ISIS. Władze UK postawiły go za to przed sądem! (FOTO)

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 14 lutego 2018

W tym samym czasie do Wielkiej Brytanii bezkarnie przybywają dawni islamiści.

Były brytyjski żołnierz, który pomagał bojownikom kurdyjskim walczyć z Państwem Islamskim w Syrii, stanął w niedzielę przed sądem miejskim w Londynie – donosi The Telegraph. 43-letni James Matthews jest oskarżony o… terroryzm.

To pierwszy przypadek kiedy w Wielkiej Brytanii przed sądem staje nie prawdziwy terrorysta, a ten który z terroryzmem walczył, w dodatku w szeregach formacji kurdyjskich wspieranych militarnie przez brytyjskie władze.

Matthews wstąpił jako ochotnik w 2015 r. do kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony walczących przeciwko ISIS. Wcześniej służył w brytyjskich oddziałach w Bośni. W Syrii był saperem i specjalizował się w wykrywaniu i rozbrajaniu min-pułapek zakładanych przez islamistów.


Teraz brytyjskie władze uznały jednak, że przebywając w obozach szkoleniowych Kurdów “mógł ulec radykalizacji i stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa”. Postawiły więc wytoczyć mu proces karny na mocy Ustawy o Terroryzmie z 2006 r., która zabraniała Brytyjczykom przebywania w tego typu obozach.


Również kilku innych brytyjskich ochotników, którzy walczyli przeciwko ISIS, zostało po powrocie do kraju aresztowanych i poddanych przesłuchaniom. Matthews, który stanął przed sądem jako pierwszy, został w środę powitany przed wejściem przez wiwatujący na jego cześć tłum Brytyjczyków, którzy nie są w stanie pojąć za co właściwie jest on sądzony.


Na swój proces przybył świeżo po tym jak w ubiegłym tygodniu pochował na cmentarzu innego swojego kolegę – ochotnika z kurdyjskich oddziałów, Jaca Holmesa zabitego w czasie walk o stolicę dżihadystów – Rakkę w końcu 2017 r.

Po wstępnym przesłuchaniu sędzia zwolnił Matthewsa za kaucją do czasu następnej rozprawy wyznaczonej na 1 marca br. Tymczasem wielu byłych islamskich terrorystów bezkarnie wraca z Syrii do Wielkiej Brytanii, a w Szwecji władze nawet ich nagradzają. Czytaj: Różowy obłęd! “Wracający z wojny bojownicy ISIS zostaną zintegrowani z naszym społeczeństwem”.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow