Sam sobie elektrownią! Prąd z ruchów własnego ciała

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 15 lutego 2018

Miniaturowa płytka pozwoli naładować smartfona zginaniem palca.

Wynalazek technologów z Uniwersytetu Buffalo i Chińskiej Akademii Nauk jest naprawdę rewolucyjny – pozwala wytwarzać energię elektryczną bezpośrednio z ruchów ludzkiego ciała, np. poprzez zginanie palca – donosi IFL Science.

Ta malutka płytka to nanogenerator TENG. Wykorzystuje tzw. efekt tryboelektryczny generujący ładunki na skutek ruchu i tarcia różnych materiałów. Składa się z dwóch cienkich, złotych powłok oddzielonych warstwą polidimetylosiloksanu – związku na bazie atomów krzemu i tlenu.

TENG ma zaledwie 1,5 cm długości i 1 cm szerokości, jest tani i wbrew pozorom prosty w produkcji. Jest w stanie wygenerować napięcie 124 V i natężenie 10 mikroamperów. Na chwilę obecną to jeszcze za mało, żeby naładować smartfona, ale bez problemu można np. zapalić na raz 48 LED-owych diod.


Nie ma wątpliwości, że wkrótce pojawią się modele TENGA pozwalające na znacznie większe osiągi. Będziemy więc bez problemu ładować nasze urządzenia mobilne energią z naszych własnych ciał.

“Nikt nie lubi być uzależniony od gniazdka elektrycznego lub powerbanku. W naszych ciałach płynie mnóstwo energii elektrycznej, więc czemu jej nie wykorzystać?” – uzasadnia praktyczne zastosowanie swojego wynalazku prof. inż. Qiaoqiang Gan.


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow